informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Sytuacja na rynku owoców

12 lipca 2005

Już w ubiegłym roku sprzedawaliśmy owoce poniżej kosztów, a w tym dostajemy jeszcze mniej - narzekają producenci malin. Wygląda na to, że tak jak w przypadku truskawek oni też będą liczyć straty a nie zyski.

Sezon na maliny dopiero się zaczyna, ale zdaniem plantatorów długo nie potrwa. Na skutek suszy wszystkie owoce zaczęły dojrzewać na raz. Związek Sadowników ogłosił pogotowie strajkowe. Jeżeli zakłady nie podniosą ceny skupu, maliny mogą pozostać na krzakach, bo koszty zbioru owoców przewyższą ich cenę. Zdaniem Związku Sadowników Unia Europejska nie dba o interesy producentów. Polskie maliny nie mają szans konkurować z Serbskimi, które jakościowo są takie same ale tańsze, bo objęte dotacjami.

Nie lepiej wygląda też sytuacja z porzeczkami i agrestem. Niewiele zakładów je skupuje, bo nie ma zapotrzebowania na te owoce. Na korzystniejsze ceny mogą liczyć, ci producenci którzy podpisali umowy kontraktacyjne. Pod koniec sezonu przetwórnie podniosły ceny skupu truskawek. Teraz rolnicy za kilogram mogą uzyskać ponad złotówkę. Ale powodów do radości nie ma, bo na polach zostało już tylko 10% owoców.


POWIĄZANE

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...

Kampania ma na celu promocję europejskich jabłek na rynku Zjednoczonych Emiratów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę