Szansa na sukces

11 lipca 2008
Polski rząd chce poprosić Komisję Europejską o zniesienie anty-dumpingowych ceł na nawozy z Ukrainy. Ma to doprowadzić do spadku cen, bo wciąż drożejące nawozy dały się mocno rolnikom we znaki.

Od zeszłego roku ceny nawozów sztucznych w Polsce skoczyły w górę o kilkadziesiąt procent. Resort rolnictwa zwrócił się w tej sprawie nawet do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, aby zbadać, czy to nie za sprawą zmowy cenowej. Urząd uznał jednak, że nie. W związku z tym rząd szuka innych sposób na obniżenie cen.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: chcemy wystąpić do Komisji Europejskiej o zniesienie przynajmniej częściowe ceł na nawozy z Ukrainy. Myślę, że to pozwoli w krótkim czasie, jeśli taka zgoda będzie na korzystanie przez rolników z tańszych nawozów.

Ale pytanie czy faktycznie doprowadzi to do obniżek cen nawozów. Nie wszyscy w to wierzą.

Mariusz Olejnik, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku: mi się wydaje, że niewielu to pomoże, ponieważ na świecie wzrósł areał upraw. Unia zrezygnowała z odłogowania. Kraje azjatyckie, Indie, Chiny zwiększyły swoją produkcję. Jest większe zapotrzebowanie na nawozy.

Szacuje się, że w tym sezonie zapotrzebowanie na nawozy rolnicze będzie większe od mocy produkcyjnych od 3 do 5%. Eksperci zwracają też uwagę, że nawozy są drogie z powodu znacznych podwyżek cen energii. W zeszłym roku zużycie nawozów wyniosło prawie 122 kg na hektar i było niższe niż w 2006 r. o 1,5 kg.


POWIĄZANE

Zgodnie z prognozą USDA (U.S. Department of Agriculture) z 10 sierpnia br. świat...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 22.11.2018 światowa prod...

Spółka "Eskimos" realizuje kontrakt dotyczący skupu jabłek, przekazane zostały j...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę