Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Szansa na sukces

11 lipca 2008
Polski rząd chce poprosić Komisję Europejską o zniesienie anty-dumpingowych ceł na nawozy z Ukrainy. Ma to doprowadzić do spadku cen, bo wciąż drożejące nawozy dały się mocno rolnikom we znaki.

Od zeszłego roku ceny nawozów sztucznych w Polsce skoczyły w górę o kilkadziesiąt procent. Resort rolnictwa zwrócił się w tej sprawie nawet do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, aby zbadać, czy to nie za sprawą zmowy cenowej. Urząd uznał jednak, że nie. W związku z tym rząd szuka innych sposób na obniżenie cen.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: chcemy wystąpić do Komisji Europejskiej o zniesienie przynajmniej częściowe ceł na nawozy z Ukrainy. Myślę, że to pozwoli w krótkim czasie, jeśli taka zgoda będzie na korzystanie przez rolników z tańszych nawozów.

Ale pytanie czy faktycznie doprowadzi to do obniżek cen nawozów. Nie wszyscy w to wierzą.

Mariusz Olejnik, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku: mi się wydaje, że niewielu to pomoże, ponieważ na świecie wzrósł areał upraw. Unia zrezygnowała z odłogowania. Kraje azjatyckie, Indie, Chiny zwiększyły swoją produkcję. Jest większe zapotrzebowanie na nawozy.

Szacuje się, że w tym sezonie zapotrzebowanie na nawozy rolnicze będzie większe od mocy produkcyjnych od 3 do 5%. Eksperci zwracają też uwagę, że nawozy są drogie z powodu znacznych podwyżek cen energii. W zeszłym roku zużycie nawozów wyniosło prawie 122 kg na hektar i było niższe niż w 2006 r. o 1,5 kg.


POWIĄZANE

Jednym z prelegentów webinarium „Polskie produkty rolno – spożywcze na rynkach z...

Bruksela, 30 marca 2021 r. – „W Europie jest coraz mniej lasów.” „Nasze lasy są ...

1. kwietnia br. Ubezpieczenia Pocztowe rozpoczęły sprzedaż ubezpieczeń upraw z d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę