Szkodliwa cebula

4 lipca 2005

Ogromne hałdy cebuli można znaleźć w okolicach Sandomierza. W ten sposób rolnicy pozbywają się zapasów, których już nikt nie chce kupić. Problem w tym, że leżąca na polach cebula zatruwa środowisko naturalne, bo wytwarza szkodliwy dla zdrowia azot.

Wąwóz w Rożkach koło Sandomierza po brzegi zasypany jest cebulą. Nie było jej gdzie w tym roku sprzedać, a zbiory były imponujące.

"Składowana" w ten sposób cebula wytwarza szkodliwy dla zdrowia azot. Z łatwością przedostaje się on do wód gruntowych. Jak wykazały badania, ponad 50 procent studni na wsiach zawiera poziom azotu przekracający dozwolony poziom.

Cebula to dobry naturalny nawóz, ale musi być stosowany z umiarem. Dużo jej wykorzystać w polu się nie da, dlatego w okolicach Sandomierza zaczyna być to codzienny obrazek. Wyrzucać cebuli nie wolno, grozi za to kara grzywny od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Dobrej praktyki rolniczej producenci będą musieli się nauczyć, takie są wymogi unijne. Jesienią w województwie świętokrzyskim rozpoczną się szkolenia informacyjne w tym zakresie.


POWIĄZANE

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

CO W INTERNECIE PISZCZY?…. CZYLI SPRZEDAŻ MATERIAŁU SIEWNEGO W Internecie W złot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę