GUS_230920_750x100_stat

Szkodnik atakuje kukurydzę

5 marca 2007
230 milionów złotych rocznie. Na tyle szacowane są straty plantatorów kukurydzy w wyniku szkód jakie wyrządza omacnica prosowianka. Zdaniem naukowców można tego uniknąć, wprowadzając do upraw odmiany transgeniczne.

Omacnica prosowianka to ciepłolubny motyl, którego żarłoczne larwy niszczą kolby kukurydzy. Według specjalistów z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, szkodnik opanował 40 % plantacji kukurydzy w Polsce, a straty są na tyle duże, że konieczne będzie wprowadzenie upraw transgenicznych – odpornych na szkodnika lub zaprzestanie produkcji. Polscy rolnicy są zainteresowani wprowadzeniem takich odmian.

Edward Cholewa Ujezna woj. podkarpackie: Gdyby była możliwość uprawiania kukurydzy GMO podejrzewam, że na dzień dzisiejszy, prawie 100% rolników, poważnie podchodzących do upraw kukurydzy na takie posunięcie by poszło.

Na to jednak nie chce się zgodzić polski rząd, który od początku deklarował niechęć do upraw transgenicznych. Alternatywą ma być rolnictwo ekologiczne. Nasze stanowisko nie podoba się Brukseli, która przypomina o prawie do swobodnego obrotu GMO wewnątrz Unii. Polski rząd zdania nie chce zmienić i przygotowuje ustawę, która ma nas uchronić przed gniewem Komisji Europejskiej.

Sławomir Mazurek rzecznik prasowy ministerstwa środowiska: W ustawie o GMO jest zapis o konieczności przeprowadzenia badań, które wskażą jakie oddziaływanie GMO ma na systemy przyrodnicze. Polska jest potęgą jeśli chodzi o bioróżnorodność, dlatego należy zachować ostrożność.

Zdaniem rządu, obowiązek badań skutecznie zablokuje na wiele lat uprawę roślin transgenicznych w Polsce. To ekonomiczny samobój który sami sobie strzelamy - ostrzegają specjaliści.

Tomasz Twardowski Polska Izba Federacji Biotechnologi: -Będziemy za to płacić. Będziemy kupować a nie produkować. Bowiem nie ma ucieczki przed produktami nowoczesnych inżynierii genetycznych.

W ubiegłym roku w krajach unii, kukurydzę modyfikowaną genetycznie uprawiano na powierzchni 70 tysięcy hektarów. Liderem w jej produkcji wciąż pozostaje Hiszpania.

POWIĄZANE

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza 23-24.11.2020 r. do udziału w ...

Zapraszamy do wzięcia udziału w quizie na temat historii hodowli i uprawy polski...

Innowacyjne badania prowadzone w Instytucie Ochrony Roślin – PIB mogą w przyszło...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę