aaa_TSW_2023
CTR_2023

Tanie jabłka

3 grudnia 2015
Przybywa zakładów blokowanych przez sadowników. W ten sposób chcą oni wymusić wyższe ceny skupu jabłek przemysłowych. Ale przetwórcy nie chcą się ugiąć. 30 – 35 groszy za kg, których żądają sadownicy to dla nich za dużo. I oferują około 20 gr.

Zakłady tłumaczą, że niska ceny to także skutek mocnej złotówki. Twierdzą też, że mają duże zapasy niesprzedanego koncentratu jabłkowego jeszcze z ubiegłego roku. Skąd te zapasy, skoro polska produkcja była wyjątkowo mała i wynosiła w tamtym sezonie tylko nieco ponad milion ton. Są podejrzenia, że to importowany chiński koncentrat.

W tym roku zbiory jabłek w Polsce sięgną około 2,4 mln ton. Produkcja będzie więc spora. Za granicą jabłek również będzie dużo. Ale przetwórcy: niemieccy, angielscy czy węgierscy dają swoim dostawcom wyższe ceny.

Dlatego konieczne jest wynegocjowanie porozumienia między polskimi sadownikami a przetwórcami. Potrzebne są trwałe umowy kontraktacje określające ilość produktu dostarczanego do zakładu jak również gwarancje ceny minimalnej i maksymalnej. Polscy sadownicy obliczyli twierdzą, że cena jakiej oczekują - 30 gr. za kilogram jabłek przemysłowych – to cena zbliżona do kosztów produkcji.

Negocjacje między sadownikami a producentami owoców trwają od wielu tygodni. Mediacji próbuje się podjąć Ministerstwo Rolnictwa. Na razie bez skutecznie. Ten sam problem dotyczył wcześniej wiśni. Z powodu niskich cen - nie zebrano owoców z setek hektarów.

Dlaczego w innych krajach te dwie strony potrafią się dogadać, a u nas nie? Jak na tym sporze wyjdą klienci. Czy w sklepach też będzie taniej?


POWIĄZANE

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę