aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tanio choć w Unii

14 lipca 2005

Podkarpaccy plantatorzy są rozczarowani. Ceny malin i porzeczek są tak niskie, że wielu gospodarzy w ogóle nie będzie zbierać owoców. Głównie dlatego, że nie stać ich na wynajęcie pracowników sezonowych. Rozgoryczenie jest tym większe, że przedunijne obietnice o zrównaniu polskich cen skupu z tymi obowiązującymi we Francji, Niemczech czy Holandii, okazały się gruszkami na wierzbie. 

Pan Józef Śnieżek jest właścicielem półhektarowej plantacji czarnych porzeczek w Połomii. Rozpoczął już zbiór owoców, ale choć ceny skupu są wyższe od ubiegłorocznych jest daleki od optymizmu. Narzekają też plantatorzy malin. Złoty pięćdziesiąt za kilogram to mniej niż rok temu. A ceny mogą jeszcze spaść bo to dopiero początek sezonu. Wielu rolników zapowiada, że w ogóle nie będzie zbierać owoców. Są rozgoryczeni bo po wejściu Polski do Unii Europejskiej miało być zupełnie inaczej. Te zapewnienia dokładnie pamięta pan Władysław Rak - właściciel ponad dwuhektarowej plantacji malin w Połomii.

Coraz więcej plantatorów nie wierzy już, że ceny skupu kiedykolwiek wzrosną. Na razie nie ma ani unijnych dopłat dla owocowych plantacji, nie zaporowych ceł na importowane z Azji tanie owoce. Są tylko ceny skupu dyktowane przez zakłady przetwórcze, a pośrednio przez odbiorców mrożonek z zachodniej Europy.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę