aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tańsze żyto i pszenica w podlaskim

10 grudnia 2003

W minionym tygodniu w woj. podlaskim tradycyjne wiejskie targi odbyły się w czternastu miejscowościach. W porównaniu do poprzedniego tygodnia spadła cena pszenicy, żyta i jęczmienia.

Pszenicą handlowano na wszystkich podlaskich targowiskach. W pięciu miejscowościach jej cena była niższa niż przed tygodniem, we dwóch wzrosła. Najtaniej pszenicę można było kupić w Kleszczelach, Sokółce, Suchowoli, Szczuczynie, Sokołach (50-55 zł/q). Najwyższą cenę – 60 zł – odnotowano w Siemiatyczach. 

Żyto także było tańsze niż przed tygodniem. Handlowano nim na 13 targowiskach – w sześciu miejscowościach jego cena spadła, a tylko we dwóch wzrosła. W Sokołach i Szczuczynie zboże to można było kupić już za 38-40 zł, podczas gdy w Siemiatyczach trzeba było zapłacić 49-50 zł. 

Niższa niż przed tygodniem była także cena jęczmienia. Zboże to oferowano w 11 miejscowościach – w czterech było ono tańsze, a tylko we dwóch jego cena wzrosła. Jęczmień najtaniej można było kupić w Kolnie (45-47 zł), natomiast najwięcej trzeba było zapłacić w Siemiatyczach (60 zł). 

W porównaniu do poprzedniego tygodnia cena owsa wzrosła na dwóch targowiskach i również na dwóch spadła. Wahała się od 38 zł w Ciechanowcu do 45-47 zł w Knyszynie i Kolnie. 

Mieszanka zbożowa była tańsza niż przed tygodniem na dwóch targowiskach, a na trzech trzeba było zapłacić za nią więcej. Najniższą cenę mieszanki odnotowano w Kleszczelach (40-45 zł), najwyższą natomiast w Sokołach (50-52 zł). 
Ziemniaki oferowano tylko na siedmiu targowiskach – na dwóch ich cena wzrosła, a na jednym była niższa niż przed tygodniem. W minionym tygodniu najtaniej można było je kupić w Knyszynie (20-25 zł). Najwięcej trzeba było zapłacić w Suwałkach (35 zł). 

Natomiast na wszystkich podlaskich targowiskach handlowano prosiętami. Najniższą cenę prosiąt odnotowano w Jedwabnem (100-120 zł za parę), a najwyższą w Bielsku Podlaskim i Augustowie (170-200 zł). 

Na większości podlaskich targowisk handlowano również krowami. Cena wahała się od 700 zł do 1600 zł, natomiast za krowę z cielęciem trzeba było zapłacić 1600-2100 zł. Cena cieląt wahała się od 4 zł/kg do 6 zł/kg. 
Konie oferowano tylko w Szczuczynie – cena wahała się od 3 tys. zł do 4 tys. zł.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę