Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Tegoroczna kukurydza

20 października 2006

Tegoroczne zbiory kukurydzy są wyraźnie mniejsze niż zakładano. Już wiadomo, że plony wyniosą nieco ponad 1 milion ton. To co może cieszyć plantatorów to cena.

Opolszczyzna to jeden z wielu regionów, gdzie w wyniku letniej suszy, kukurydza wyrosła słabo. Na niektórych polach straty są ogromne. W terenach gdzie są lekkie ziemie, nie będzie kukurydzy. Niejednokrotnie kukurydza nie wykształciła kolb - mówi Bogdan Zioła plantator z Laskowic. Dlatego zakładane wcześniej plony w wysokości 58 q z hektara, teraz w najlepszym wypadku wyniosą maksymalnie 40 q. Rynek paszowy ratują jednak unijne rezerwy, czyli 3 miliony ton składowane głównie w elewatorach węgierskich. Ale i tak tegoroczne ceny ziarna są wysokie i oscylują wokół 120 –125 euro.

Niskie plony kukurydzy to problem nie tylko plantatorów ale i Centrali Nasiennych. Gdyby nie zapasy, to brakowałoby nasion produkcji krajowej, bo tegoroczne plony są w granicach 30% mniejsze - przyznaje Paweł Dańczuk Prezes Centrali Nasiennej w Środzie Śląskiej

Mimo niekorzystnej w ostatnich latach koniunktury na kukurydzę, ten rok może okazać się przełomowy. Po latach spadku powierzchni upraw, która w tym roku osiągnęła zaledwie 320 tysięcy hektarów, teraz znów może wzrosnąć.


POWIĄZANE

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 30.07.2020, tegoroczne zbiory owoców wynios...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 27.09.2020 światowa prod...

Święto Śliwki jest to jarmark produktów regionalnych, którego nadrzędnym celem j...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę