Truskawek nie będzie

30 kwietnia 2007
Po sadownikach ręce załamują plantatorzy truskawek z okolic Czerwińska .Wystarczyła jedna noc i stracili niemal całe swoje zbiory. Delikatne wczesne odmiany owoców nie wytrzymały kiedy temperatura przy gruncie spadała do – 8 stopi Celsjusza. Upraw nikt nie ubezpieczał.

Państwo Popławscy uprawą truskawek zajmują się od 30 lat, ale tak źle jeszcze nigdy nie było. Pod wczesną odmianę przeznaczyli w tym roku 8 hektarów – stracili niemal 100%. Podobnie jak dla większości okolicznych rolników, uprawa truskawek to podstawa ich utrzymania.

- Na 15 maja mogły być pierwsze truskawki, ale zmarznięte jest 100%. Takich rolników jak ja można liczyć w setakch – mówi Rafał Popławski.

Okolice Czerwińska to zagłębie truskawkowe znane na cały kraj. We wczesne odmiany owoców zaopatrywało między innymi Warszawę. Ale w tym sezonie sprzedawać nie będzie czego. Pierwsze zbiory miały ruszyć tu w połowie maja. Da się z nich uratować w najlepszym razie – 20%.

- Z 9ha było codziennie po 2 tysiące łubianek, a w tej chwili – może 100-200 – mówi Tomasz Gmurczyk – wieś Wychódźc

Rolnikom pozostaje tylko liczyć na późne odmiany gruntowe, te nie ucierpiały tak bardzo jak delikatne truskawki wczesne. Ale i ceny jakie można za nie uzyskać są dużo niższe.


POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się w połowie sierpnia do wi...

Jak informuje KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało odpowiedź na ...

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała apel do V-ce Premiera i Ministra Rolnict...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę