Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Truskawek nie będzie

30 kwietnia 2007
Po sadownikach ręce załamują plantatorzy truskawek z okolic Czerwińska .Wystarczyła jedna noc i stracili niemal całe swoje zbiory. Delikatne wczesne odmiany owoców nie wytrzymały kiedy temperatura przy gruncie spadała do – 8 stopi Celsjusza. Upraw nikt nie ubezpieczał.

Państwo Popławscy uprawą truskawek zajmują się od 30 lat, ale tak źle jeszcze nigdy nie było. Pod wczesną odmianę przeznaczyli w tym roku 8 hektarów – stracili niemal 100%. Podobnie jak dla większości okolicznych rolników, uprawa truskawek to podstawa ich utrzymania.

- Na 15 maja mogły być pierwsze truskawki, ale zmarznięte jest 100%. Takich rolników jak ja można liczyć w setakch – mówi Rafał Popławski.

Okolice Czerwińska to zagłębie truskawkowe znane na cały kraj. We wczesne odmiany owoców zaopatrywało między innymi Warszawę. Ale w tym sezonie sprzedawać nie będzie czego. Pierwsze zbiory miały ruszyć tu w połowie maja. Da się z nich uratować w najlepszym razie – 20%.

- Z 9ha było codziennie po 2 tysiące łubianek, a w tej chwili – może 100-200 – mówi Tomasz Gmurczyk – wieś Wychódźc

Rolnikom pozostaje tylko liczyć na późne odmiany gruntowe, te nie ucierpiały tak bardzo jak delikatne truskawki wczesne. Ale i ceny jakie można za nie uzyskać są dużo niższe.


POWIĄZANE

Od 1 marca 2021 roku zacznie obowiązywać wymóg strony indyjskiej, który dotyczy ...

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...

TSW to wystawa, która każdego roku przyciąga ponad 16 tys. odwiedzających. Na po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę