aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tyle zboża na paszę

23 lipca 2003

Skutki czerwcowej suszy są w regionie tarnowskim bardzo widoczne. Rolnicy niektórych gmin, zaniepokojeni perspektywą bardzo marnych zbiorów, chcą wpłynąć na samorządy lokalne, by postarały się one o możliwość wypłaty rekompensat.

Tak dzieje się między innymi w gminie Lisia Góra, gdzie na glebach od II po V klasę sieje się głównie zboże i sadzi ziemniaki. Sołtysi z całej gminy zostali poinformowani przez Urząd Gminy, że rolnicy będą mogli zgłaszać o szkodach poczynionych w uprawach przez suszę. Informacje te przekazywali także księża w poszczególnych parafiach.
 
Rolnicy domagają się, by wojewoda małopolski ogłosił stan klęski i z tego tytułu zaczął wypłacać odszkodowania – mówi Józef Masło, sekretarz gminy Lisia Góra. – Podobnie jest, jak słyszymy, w pobliskich gminach – Żabno czy Dąbrowa Tarnowska.
 
Straty na pewno są – w uprawach zbóż, ziemniaków, na łąkach nie będzie drugiego pokosu. Ale jak na to zareaguje wojewoda, jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że w przyszłym tygodniu komisja w Lisiej Górze zostanie powołana i że ruszy w teren. W niektórych gminach już takie komisje działają. 
 
Gmina nie ma pieniędzy na wypłacanie odszkodowań – dodaje sekretarz Masło. – Co najwyżej w przyszłym roku możemy obniżyć poszkodowanym rolnikom podatek. Można ewentualnie liczyć na pieniądze od wojewody, być może więksi rolnicy mogliby też skorzystać z tzw. kredytów klęskowych, oprocentowanych na 1,8 proc., za które można nabyć materiał siewny i nawozy sztuczne.
 
Jolanta Wróbel, specjalistka z tarnowskiego oddziału Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Zgłobicach, potwierdza, że w tym roku straty będą duże. - W ogóle mało jest terenów, na których ziarno jest wykształcone w 100 procentach. Obniżenie plonów w naszym regionie szacuje się wstępnie na 20 - 30 proc. Ze względu na marne plony, marną jakość ziarna rolnicy będą mieli trudności z wejściem na prawdziwy rynek zbożowy. Ziarno zamiast wartości konsumpcyjnej często ma tylko wartość paszową – i to jest dla rolników wielki problem.
 
W regione tarnowskim rozpoczęły się żniwa - od zbioru jęczmienia ozimego. W najbliższych dniach koszone będą podstawowe odmiany zbóż.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę