Ubezpieczenia w październiku

3 lipca 2008
We wtorek wszedł w życie obowiązek ubezpieczenia połowy upraw. Rolnicy mają teraz 12 miesięcy, aby takie polisy wykupić. Problem w tym, że na razie nikt ich nie sprzedaje. I przynajmniej do października nic się nie zmieni. Ustawa weszła w życie we wtorek, ale na wykupienie polis rolnicy mają jeszcze czas.

Zbigniew Górczyński, Izby Rolnicze: ta ustawa wchodzi 1 lipca ale rolnik ma spokojnie czas na zastanowienie się 12 miesięcy żeby się ubezpieczyć.

Plany rządu były takie, aby rolnicy już niedługo mogli kupować polisy, których połowę wartości pokrywa państwo.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: początek września będą pierwsze zasiewy. Chcemy aby rolnicy mogli na nowych zasadach, korzystniejszych zasadach się ubezpieczać.

Niestety w parlamencie trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy. Dopiero, gdy się zakończą firmy ubezpieczeniowe zaczną przygotowywać swoją ofertę. W praktyce polisy będą dostępne dopiero w październiku. Ale z pewnymi ograniczeniami.

Konrad Rojewski, Polska Izba Ubezpieczeń: zakłady ubezpieczeniowe być może nie będą oferować wszystkich ryzyk i być może nie wszystkie uprawy nie we wszystkich regionach kraju będą ubezpieczane.

Mówiąc wprost rolnicy mogą mieć problem z ubezpieczeniem się od ryzyka wystąpienia klęski suszy. Zdaniem firm obecna wersja ustawy nie zabezpiecza ich interesów. Ryzyko wystąpienia suszy w Polsce jest bardzo duże, a tzw. reasekuracja, czyli pomoc państwa dla ubezpieczycieli, zbyt mała.


POWIĄZANE

Plantatorzy borówki zaczęli odliczanie do 1 LIPCA. To data rozpoczęcia zbiorów. ...

Firma LubApple, lubelski producent owoców, kontynuuje swoje działania promocyjne...

Na Podkarpaciu działa ponad 150 gospodarstw winiarskich, prawie 60 proc. winnic ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę