Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Ukraina blokuje polskie jabłka

4 kwietnia 2007
Ukraina zwiększyła cła na polskie jabłka. Wyższe stawki obowiązują od 1 kwietnia. Do tej pory wysokie cła, które skutecznie zablokowały eksport, wprowadzono tylko na polskie mięso. Objęcie nimi także naszych owoców może być powtórką i to wcale nie z rozrywki.

W polskich magazynach jest jeszcze około 30% ubiegłorocznych zbiorów. To sporo, przyznają sami sadownicy, którzy na tegoroczne ceny nie mogą narzekać.

Tadeusz Mantorski Dębnowola powiat warecki: - Do tej pory sezon możemy zaliczyć do udanych. Ceny były dość wysokie. Obecnie jest jednak tendencja zniżkowa i zaczyna brakować na tę chwilę odbiorców.

To pierwsze oznaki ograniczenia wysyłki - ostrzegają specjaliści. Ukraina wprowadzając zwiększone cła na jabłka z Polski, skutecznie zniechęca eksporterów do wysyłania tam kolejnych partii towaru.

Tomasz Smoleński, IERiGŻ: - Cło sięga 0,5 euro za kilogram. To jest praktycznie cło zaporowe. Może to doprowadzić do zupełnego spadku eksportu na ten rynek. Dla sadowników to niezbyt dobre informacje. Tym bardziej, że rynek wschodni wciąż jest dla nas najważniejszy.

Witold Piekarniak Związek Sadowników RP: - Połowa owoców i warzyw jest pochodzenia polskiego. Szkoda, że my o ten rynek zbyt słabo zabiegamy.

Zamieszanie w handlu ze wschodem musi odbić się na cenach. Wiele wskazuje na to, że dobre tendencje wkrótce się odwrócą.

Mirosław Maliszewski poseł, Związek Sadowników RP: - Zakładając dalsze utrzymanie embarga na eksport do Rosji, może to spowodować obniżkę cen.

Dlatego wielu sadowników myśli o pozbyciu się drogiego w utrzymaniu towaru. Dopóki oferowane ceny pozwalają jeszcze na opłacalność sprzedaży.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę