Unijne dopłaty dla gorczycy

28 sierpnia 2006

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzeja Leppera o rozpatrzenie możliwości i ewentualne podjęcie kroków w celu rozszerzenia listy roślin objętych dopłatami uzupełniającymi o gorczycę czarną i gorczycę białą.

Powyższe gatunki uprawiane są na terenie prawie całego kraju. Dostarczają cennego surowca zarówno przemysłowi spożywczemu, jak i farmaceutycznemu i kosmetycznemu oraz wpływają na zróżnicowanie upraw jako czynnika wpływającego pozytywnie na środowisko. Jednocześnie oba gatunki gorczyc posiadają doskonałe właściwości fitosanitarne i plonotwórcze wpływając korzystnie na strukturę i jakość gleby.

- Podczas konferencji uzgodnieniowej w dniu 22.03.2004 r., w trakcie omawiania opinii zgłoszonych do projektu rozporządzenia zawierającego listę roślin objętych płatnościami uzupełniającymi w 2004 r., przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wstępnie zgodzili z argumentacją przytoczoną przez samorząd rolniczy. Nasz wniosek został jednak odrzucony z uwagi na to, że w państwach Unii Europejskiej rośliny te nie są objęte dopłatami uzupełniającymi i w związku z tym nie można ich było uwzględnić w procedowanym wówczas projekcie. Jednocześnie MRiRW wystąpiło z sugestią, odnośnie możliwego przyszłego wystąpienia do Komisji Europejskiej z wnioskiem w tej sprawie. Dzisiaj, Polska jako członek Wspólnoty ma pełne prawo podejmować próby zmian przepisów unijnych, tak by były dla naszego kraju jak najbardziej korzystne – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych .


POWIĄZANE

Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została prze...

Wypłaty pomocy suszowej wstrzymane do stycznia br., ze wglądu na wyczerpanie się...

5. grudnia obchodzimy Światowy Dzień Gleby. "To ważna inicjatywa, która ma zwróc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę