Unijne dopłaty dla gorczycy

28 sierpnia 2006

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzeja Leppera o rozpatrzenie możliwości i ewentualne podjęcie kroków w celu rozszerzenia listy roślin objętych dopłatami uzupełniającymi o gorczycę czarną i gorczycę białą.

Powyższe gatunki uprawiane są na terenie prawie całego kraju. Dostarczają cennego surowca zarówno przemysłowi spożywczemu, jak i farmaceutycznemu i kosmetycznemu oraz wpływają na zróżnicowanie upraw jako czynnika wpływającego pozytywnie na środowisko. Jednocześnie oba gatunki gorczyc posiadają doskonałe właściwości fitosanitarne i plonotwórcze wpływając korzystnie na strukturę i jakość gleby.

- Podczas konferencji uzgodnieniowej w dniu 22.03.2004 r., w trakcie omawiania opinii zgłoszonych do projektu rozporządzenia zawierającego listę roślin objętych płatnościami uzupełniającymi w 2004 r., przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wstępnie zgodzili z argumentacją przytoczoną przez samorząd rolniczy. Nasz wniosek został jednak odrzucony z uwagi na to, że w państwach Unii Europejskiej rośliny te nie są objęte dopłatami uzupełniającymi i w związku z tym nie można ich było uwzględnić w procedowanym wówczas projekcie. Jednocześnie MRiRW wystąpiło z sugestią, odnośnie możliwego przyszłego wystąpienia do Komisji Europejskiej z wnioskiem w tej sprawie. Dzisiaj, Polska jako członek Wspólnoty ma pełne prawo podejmować próby zmian przepisów unijnych, tak by były dla naszego kraju jak najbardziej korzystne – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych .


POWIĄZANE

Za nami pierwsza ogólnopolska akcja realistycznego rysowania maliny. Wyjątkowa l...

Zbliża się czas żniw. Za chwilę rozpoczną się przygotowania pod zasiewy ozimin. ...

20 lipca 2020 r. kończy się w oddziałach regionalnych ARiMR nabór wniosków o dot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę