aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Uruchomiono kredyty klęskowe

3 lipca 2003

Minister rolnictwa podpisał zgodę na uruchomienie kredytów "klęskowych" dla rolników z 57 gmin woj. kujawsko-pomorskiego, którzy ponieśli straty w związku z zimowymi wymarznięciami upraw. Szacowanie strat związanych z suszą jeszcze trwa.

Szacujemy, że mrozy spowodowały obniżkę plonów rzepaku o 50 procent, a zbóż o 20-30 procent – informuje Domicela Duszka z Wydziału Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. 
 
Minister rolnictwa podpisał właśnie zgodę na uruchomienie kredytów "klęskowych" dla rolników, którzy ponieśli straty w związku z wymarznięciem upraw. 
 
Kredyty te są niskooprocentowane, ponieważ do odsetek dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kredytobiorcy płacą tylko 1,5 proc. rocznie.

Wielu rolników już wcześniej zaciągnęło kredyty "klęskowe" (np. po powodzi w 2001 r.). Wiele z tych kredytów zostało prolongowanych i banki czekają na ich spłatę do lipca 2004 r. 

To, czy rolnicy poszkodowani w 2003 roku będą mogli zaciągnąć kolejny kredyt "klęskowy", zależy wyłącznie od banku kredytującego – przypomina Domicela Duszka. 
 
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, musi jeszcze podpisać umowę z bankami kredytującymi, ale rolnicy już mogą składać wnioski kredytowe do zaopiniowana przez wojewodę (na wnioski czeka Wydział Środowiska i Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego). 
 
Do wniosków o kredyty inwestycyjne musi być dołączony biznesplan zaopiniowany przez właściwy ośrodek doradztwa rolniczego. Warunki udzielania kredytów są takie same jak w latach ubiegłych. 
 
Tymczasem trwa szacowanie szkód, które na polach wyrządziła susza. Gminne komisje muszą sobie poradzić z szacunkami do trzeciej dekady lipca (czyli w ciągu miesiąca od ustania suszy), ale wnioski o powołanie komisji powinny złożyć do wojewody niezwłocznie po wystąpieniu szkody. 
 
Dopiero po otrzymaniu wszystkich szacunków z gmin wojewoda będzie mógł wystąpić do ministra rolnictwa o uruchomienie nowej linii kredytowej dla poszkodowanych gospodarzy. 
 
Ostatnie opady uratują buraki, ziemniaki i kukurydzę, ale zbożom już nie pomogą – mówi Domicela Duszka.


POWIĄZANE

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...

Do 10 lipca 2024 r. można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego materiału siew...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę