aaa_TSW_2023
CTR_2023

Uruchomiono kredyty klęskowe

3 lipca 2003

Minister rolnictwa podpisał zgodę na uruchomienie kredytów "klęskowych" dla rolników z 57 gmin woj. kujawsko-pomorskiego, którzy ponieśli straty w związku z zimowymi wymarznięciami upraw. Szacowanie strat związanych z suszą jeszcze trwa.

Szacujemy, że mrozy spowodowały obniżkę plonów rzepaku o 50 procent, a zbóż o 20-30 procent – informuje Domicela Duszka z Wydziału Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. 
 
Minister rolnictwa podpisał właśnie zgodę na uruchomienie kredytów "klęskowych" dla rolników, którzy ponieśli straty w związku z wymarznięciem upraw. 
 
Kredyty te są niskooprocentowane, ponieważ do odsetek dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kredytobiorcy płacą tylko 1,5 proc. rocznie.

Wielu rolników już wcześniej zaciągnęło kredyty "klęskowe" (np. po powodzi w 2001 r.). Wiele z tych kredytów zostało prolongowanych i banki czekają na ich spłatę do lipca 2004 r. 

To, czy rolnicy poszkodowani w 2003 roku będą mogli zaciągnąć kolejny kredyt "klęskowy", zależy wyłącznie od banku kredytującego – przypomina Domicela Duszka. 
 
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, musi jeszcze podpisać umowę z bankami kredytującymi, ale rolnicy już mogą składać wnioski kredytowe do zaopiniowana przez wojewodę (na wnioski czeka Wydział Środowiska i Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego). 
 
Do wniosków o kredyty inwestycyjne musi być dołączony biznesplan zaopiniowany przez właściwy ośrodek doradztwa rolniczego. Warunki udzielania kredytów są takie same jak w latach ubiegłych. 
 
Tymczasem trwa szacowanie szkód, które na polach wyrządziła susza. Gminne komisje muszą sobie poradzić z szacunkami do trzeciej dekady lipca (czyli w ciągu miesiąca od ustania suszy), ale wnioski o powołanie komisji powinny złożyć do wojewody niezwłocznie po wystąpieniu szkody. 
 
Dopiero po otrzymaniu wszystkich szacunków z gmin wojewoda będzie mógł wystąpić do ministra rolnictwa o uruchomienie nowej linii kredytowej dla poszkodowanych gospodarzy. 
 
Ostatnie opady uratują buraki, ziemniaki i kukurydzę, ale zbożom już nie pomogą – mówi Domicela Duszka.


POWIĄZANE

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę