aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Uruchomiono pierwsze kredyty klęskowe

6 sierpnia 2003

Rolnicy w Lubuskiem są pierwszymi w kraju, którzy mogą starać o przyznanie im tak zwanych "kredytów klęskowych" związanych z mrozem i suszą.

Wnioski o uruchomienie takich kredytów wpłynęły także od wojewodów: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego i zostały przekazane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 
 
Poinformuje ona banki, działające w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim, że mogą zbierać od rolników wnioski o przyznanie kredytów. Szacowane straty w Lubuskiem są ogromne. Komisje szacunkowe zbadały na razie straty w 43 gminach spośród 83 w województwie. 
 
Wynika z nich, że w skali regionu z 48 tysięcy ha pszenicy wymarzło ponad 7 tysięcy. Z 13 tysięcy ha zasiewów żyta nie będzie plonu z blisko 5,5 tysiąca a z 6 tysięcy ha jęczmienia nie da zboża w tym roku ponad 2,5 tysiąca. 
 
W sumie tegoroczne szkody oszacowano na razie na ponad 14 mln zł. Poza kredytami klęskowymi dzierżawcy ziemi z AWRSP w lubuskiem będą mogli liczyć na dodatkową pomoc. 
 
Części gospodarstw, które najbardziej ucierpiały zostaną umorzenie lub rozłożenie na raty spłaty czynszu. Tegoroczne straty spowodowane przez suszę w Lubuskiem, Wielkopolsce i Kujawsko-pomorskiem szacuje się na miliard 60 milionów złotych. 
 
Decyzja o ewentualnym złożeniu kolejnych wniosków o kredyty klęskowe przez pozostałych wojewodów ma zapaść do końca tygodnia. Podstawą wydania przez ministra rolnictwa decyzji o uruchomieniu tych jest właśnie wniosek wojewody.


POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę