Uwaga stonka!

11 września 2007
Stonka kukurydziana coraz bardziej niebezpieczna dla polskich plantacji. Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że zasięg jej występowania wciąż się powiększa. Obecność szkodnika, stwierdzono już w 9-ciu województwach. Także na terenach uznawanych do tej pory za wolne od owada.

Według danych opublikowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa wynika, że zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa pojawiła się także w województwie łódzkim.

Do tej pory jej występowanie ograniczało się wyłącznie do 8 województw Polski południowo-wschodniej. Pojawienie się żerujących owadów na uznawanych do niedawna terenach wolnych od szkodnika, to dowód na realne zagrożenie kolejnych plantacji w kraju.

Tadeusz Kłos, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa: należy domniemywać, że jej zasięg będzie się zwiększał, czyli będzie się rozprzestrzeniała na pozostałą część kraju.

Zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez resort rolnictwa, na zasiedlonych owadem terenach, obowiązuje 3 letni płodozmian. To wprowadza 2 –letni zakaz uprawy kukurydzy na tym samym polu. W przypadku stosowania specjalnych środków chemicznych, zakaz skracany jest o rok.

W Polsce po raz pierwszy owad pojawił się 3 lata temu na podkarpackich uprawach kukurydzy. Jego larwy żerują w glebie i potrafią całkowicie zniszczyć system korzeniowy roślin. To obniża plony nawet o 40%. Ze stonką walczy cała Europa. Jej obecność stwierdzono już w 18 krajach.


POWIĄZANE

Ubiegłoroczne zbiory kukurydzy na ziarno są już prawie zakończone. W niektórych ...

Przypominamy, że 15 stycznia 2021 r. upływa termin składania w Krajowym Ośrodku ...

Rolnicy planujący inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed suszą powinni pami...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę