Targi_china_210519-750

W poszukiwaniu mniejszych kosztów produkcji

11 sierpnia 2006

Coraz większa popularność wśród polskich rolników zdobywa bezorkowa technologia uprawy . Uproszczony sposób uprawy , który już od kilkunastu lat z powodzeniem stosowany jest w Niemczech bowiem znacznie obniża koszty produkcji oraz jest znacznie mniej energochłonny niż tradycyjne metody.

- W moim gospodarstwie cała agrotechnika opiera się na trzech podstawowych maszynach: zrywarce do ścierniska tzw.gruberze , który służy do płytkiej uprawy po zbiorze zboża lub innej rośliny, np.: rzepaku lub kukurydzy, tigerze, który służy on do głębokiej uprawy nie dopuszcza do powstania podeszwy płużnej i jednocześnie doprawia rolę do siewu. Stosuję ją średnio co trzy lata. Trzecia maszyna to siewnik, który różni się od typowych siewników stosowanych w tradycyjnej technologii orkowej. Redlice jego są przystosowane do jednoczesnego stosowania nawozów płynnych – mówi Krzysztof Kukla, rolnik z Jagielnika koło Międzyrzecza w lubuskim, który od 1998 roku w swoim 470 hektarowym gospodarstwie stosuje bezorkową metodę uprawy.

Przy stosowaniu tej metody uprawy zużycie paliwa w skali roku na 1ha w gospodarstwie zamyka się w przedziale 48-50 l. Dużym plusem tej metody jest możliwość zatrzymania większej ilości wody w glebie w porównaniu do tradycyjnych metod.

- Poza tym zawsze mogę dotrzymać terminów agrotechnicznych. Po jesiennym przygotowaniu gleby, pierwszym narzędziem którym wjeżdżam na pole jest właśnie siewnik. Zbędne są inne zabiegi typu bronowanie, kultywatorowanie. Oszczędzam czas, a ziemia nie traci wilgoci – dodaje Krzysztof Kukla.


POWIĄZANE

Odpowiadając na wystąpienie samorządu rolniczego o zwolnienie rolników gospodaru...

1. sierpnia 2019 r. rozpoczął funkcjonowanie Fundusz Promocji Roślin Oleistych. ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę