CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

W Szelejewie z Hodowlą Roślin DANKO - pierwsze Pola Klasy S 2011

7 czerwca 2011
Pierwsze spośród sześciu organizowanych w tym roku pod wspólną nazwą Pola Klasy S przez firmę Syngenta® spotkanie polowe, odbyło się na polach Hodowli Roślin Danko w Szelejewie k/Gostynia w woj. wielkopolskim. Piękna pogoda, bardzo dobrze przygotowane poletka pokazowe, sprawna organizacja, znakomita frekwencja i sporo dodatkowych atrakcji, to w skrócie to, co zapamiętali chyba wszyscy uczestnicy tej imprezy.

     
   


Współpraca w organizacji spotkań polowych między firmami Syngenta i Danko Hodowla Roślin trwa już o d wielu lat i można powiedzieć,  jak dotąd układa się wzorowo. Obie firmy są z tego bardzo zadowolone.  Propozycje obu firm bowiem, prezentowane zapraszanym na spotkania rolnikom znakomicie się uzupełniają  i  razem  stanowią dla  nich pełną, kompleksową ofertę odmian Hodowli Roślin Danko oraz odmian i programów ochrony upraw firmy Syngenta.
Zwiedzający poletka mogli zobaczyć, wysłuchać informacji i porozmawiać na interesujące ich tematy,  dotyczące tego, co w  swoich ofertach przygotowały obie firmy.

I tak w ochronie zbóż podkreślano znaczenie jesiennej regulacji zachwaszczenia. W tym okresie Syngenta proponuje herbicyd BOXER®, wyróżniający się  wysoką  skutecznością  w zwalczaniu miotły zbożowej i innych chwastów. Szeroko omawiano także różne warianty ochrony fungicydowej. Na szczególną uwagę zasługuje tu preparat TILT TURBO®, charakteryzujący się wysoką skutecznością w zwalczaniu mączniaka. Do ochrony liścia flagowego i kłosa Syngenta®  poleca mieszaninę preparatów OLYMPUS® i ARTEA®. Ich stosowanie w tym okresie chroni rośliny przed najważniejszymi chorobami ze szczególnym uwzględnieniem septoriozy i rdzy.
Syngenta jako pierwsza w Polsce pokazała  3 odmiany hybrydowe  jęczmienia ozimego : ZZOOM, YOOLE, HOBBIT, które już wkrótce będą oferowane na naszym rynku. Charakteryzują się one wysoką plennością oraz wartością paszową.

W rzepaku uwaga rolników koncentrowała się na problematyce związanej z przedwschodowym zwalczaniem chwastów . Tu proponowanym, sprawdzonym rozwiązaniem był COLZOR TRIO®, który charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum zwalczanych chwastów. Zwiedzający mogli zobaczyć także efekty działania preparatu TOPREX®, zarówno jako regulatora wzrostu, jak i  fungicydu, którym jednocześnie jest. Można go stosować zarówno wiosną jak i jesienią. Jeśli chodzi o odmiany rzepaku Syngenta stawia na mieszańce. Wśród nich na uwagę zasługuje SY KOLUMB, którą wprowadzono w 2010 roku.  Jej wysoki potencjał  plonowania oraz duża tolerancja na choroby grzybowe zostały już docenione przez wielu rolników.
Syngenta  jest również ekspertem w uprawie kukurydzy. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć bardzo dobre efekty działania preparatów LUMAX® i ELUMIS® służących do zwalczania najważniejszych gatunków chwastów w tej uprawie. Całości oferty Syngenta w kukurydzy dopełniała kolekcja odmian ziarnowych i kiszonkowych.
Tegoroczne spotkanie odbywało się w klimacie piłki nożnej. Po zapoznaniu się z częścią merytoryczną na poletkach, uczestnicy  mogli wykazać się swoimi umiejętnościami w tej dyscyplinie.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rolników, Syngenta zorganizowała punkt informacyjno-konsultacyjny poświęcony tematyce bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. Uzupełnieniem interaktywnej prezentacji na ten temat, wzbogaconej quizem z nagrodami, była specjalnie przygotowana broszura. Można w niej znaleźć informacje na temat zasad bezpiecznego przechowywania i transportu środków ochrony roślin, przygotowywania i przeprowadzania zabiegu oraz utylizacji pozostałości i opakowań.

Bardzo bogatą ofertę, złożoną z 46 odmian zbóż ozimych, 26 odmian zbóż jarych oraz 11 odmian roślin motylkowych zaprezentowała w Szelejewie Hodowla Roślin Danko. Można było zobaczyć zarówno najnowsze rejestracje Firmy jak i odmiany już dostępne dla rolników.
W gatunku pszenicy ozimej na uwagę zasługują:
BANDEROLA - odmiana chlebowa o średnio krótkiej słomie i grubym, nadzwyczaj wyrównanym ziarnie, która bije rekordy plenności na terenie całego kraju;
JANTARKA - najnowsza, idealna na słabe stanowiska;
KAMPANA - krótka, bardzo plenna, zalecana do intensywnej uprawy;
FORKIDA -  paszowa o dobrej zimotrwałości;
MUSZELKA - utytułowana wieloma nagrodami za swoje walory i uniwersalność.
Najnowsze wprowadzane na rynek pszenice ozime, to z grupy jakościowej SAILOR oraz ARKADIA
i chlebowa, wczesna – FIDELIUS.
Z pośród 19 zaprezentowanych odmian pszenżyta ozimego najwięcej uwagi poświęcono prezentacji pszenżyta FREDRO o tradycyjnej długości słomy. Jest to wczesna, o podwyższonej zawartości białka i najwyższej odporności na porastanie odmiana, idealnie nadająca się na słabe gleby. Podziwiać można było nowość – ELPASO również o niskich wymaganiach glebowych oraz GRINGO – krótkie, o dużej zawartości białka, a także znane już krótkosłome, idealne w żywieniu zwierząt, ze względu na sporą zawartość  białka ATLETICO i wysokoplenne, o pięknych kłosach LEONTINO. Warto się było zatrzymać przy najnowszych, jeszcze nie dostępnych dla rolników (zarejestrowanych w 2011 roku), pszenżytach o tradycyjnej długości słomy : BEREMIKO i MAESTOZO oraz krótkosłomym  MIKADO.
Jęczmień ozimy reprezentowany był na poletkach przez znane już przez rolników odmiany wielorzędowe KARAKAN i LYSEVAL oraz dwie nowości  HOLMS i GLORIA.
Zboża jare reprezentowane były przez 26 odmian w 4 gatunkach. Tu najnowsze rejestracje to pszenica jara ARABESKA, odmiana jakościowa o bardzo dobrej zdrowotności, owies nieoplewiony NAGUS, żółtoziarnisty ARDEN oraz jęczmień jary: NATASIA, IRON i BASIC. Z oferty roślin strączkowych prezentowane były odmiany grochu siewnego, z  niewylegającą odmianą TARCHALSKA, peluszka HUBAL o podwyższonej zawartości białka, trzy odmiany bobiku oraz wyki.
Słowem było co oglądać i każdy z pewnością znalazł coś dla siebie.
Więcej na www.syngenta.pl

POWIĄZANE

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę