aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Warszawa rozstrzygnie spór o las na Dolnym Śląsku

14 kwietnia 2004

Dwie dolnośłąskie gminy, Świeradów Zdrój oraz Mirsk, spierają się o 4 tys. ha lasu. Przed wojną należał on do Świeradowa, a po wojnie otrzymał go Mirsk. Samorządy toczą spór, który rozstrzygnie Rada Ministrów.

Rzecz – jak można się domyślać – dotyczy pieniędzy. Burmistrz Mirska mówi, że tracąc las, gmina straci dochody z podatków. Fizycznie jest to kwota 135 tys. zł, natomiast biorąc pod uwagę inwestycje, które są tam zaplanowane i realne do zrealizowania, to w niedalekiej przyszłości powinna to być kwota pół miliona złotych.

Dla Świeradowa sporny teren to szansa na rozwój uzdrowiska. Poza tym jest to naturalna ochrona przed powodziami, choć na razie nie w pełni wykorzystana. Jeżeli ten teren będzie administracyjnie przypisany naszej gminie, to możemy np. dogadywać się z nadleśnictwem Świeradów Zdrój, by porządkować gospodarkę wodną w górach - twierdzi Zbigniew Szereniuk, burmistrz Świeradowa. Ponadto - jak argumentują tamtejsze władze - las stanowi jeden ekosystem ze Świeradowem. Niestety, szans na dogadanie się nie widać i o losach zadecyduje Warszawa.


POWIĄZANE

Do 10 lipca 2024 r. można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego materiału siew...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę