aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wcześniejszy interwencyjny skup zboża

16 sierpnia 2005

Polski rząd powrócił do pomysłu przyspieszenia interwencyjnego skupu zbóż. Chce, by Komisja Europejska rozpoczęła interwencję 1 października zamiast 1 listopada.

Wcześniej polski minister rolnictwa starał się o przesunięcie terminu na początek września, ale Bruksela nie zgodziła się na to.

- Interwencja nie może być przeprowadzana tuż po żniwach, dlatego zmieniliśmy nasz wniosek - powiedział wczoraj wiceminister rolnictwa Józef Śliwa na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa.

Ceny skupu pszenicy wynoszą 85 - 95 euro za tonę, a w interwencji kupowana jest ona po 101,31 euro. Przyspieszenie interwencji pomogłoby polskim rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku suszy i burz. Drugim pomysłem jest przyspieszenie terminu wypłaty dopłat bezpośrednich z 1 grudnia na 16 października. Polska czeka na zgodę Brukseli, chociaż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie jest jeszcze na to gotowa.

Polscy rolnicy nie mogą skorzystać z preferencyjnych kredytów skupowych, bo KE może się zgodzić na taką pomoc najwcześniej za trzy tygodnie. Nie korzystają także z kredytów klęskowych. Tylko wojewoda kujawsko-pomorski złożył wniosek o uruchomienie preferencyjnych kredytów klęskowych.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę