Wcześniejszy interwencyjny skup zboża

16 sierpnia 2005

Polski rząd powrócił do pomysłu przyspieszenia interwencyjnego skupu zbóż. Chce, by Komisja Europejska rozpoczęła interwencję 1 października zamiast 1 listopada.

Wcześniej polski minister rolnictwa starał się o przesunięcie terminu na początek września, ale Bruksela nie zgodziła się na to.

- Interwencja nie może być przeprowadzana tuż po żniwach, dlatego zmieniliśmy nasz wniosek - powiedział wczoraj wiceminister rolnictwa Józef Śliwa na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa.

Ceny skupu pszenicy wynoszą 85 - 95 euro za tonę, a w interwencji kupowana jest ona po 101,31 euro. Przyspieszenie interwencji pomogłoby polskim rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku suszy i burz. Drugim pomysłem jest przyspieszenie terminu wypłaty dopłat bezpośrednich z 1 grudnia na 16 października. Polska czeka na zgodę Brukseli, chociaż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie jest jeszcze na to gotowa.

Polscy rolnicy nie mogą skorzystać z preferencyjnych kredytów skupowych, bo KE może się zgodzić na taką pomoc najwcześniej za trzy tygodnie. Nie korzystają także z kredytów klęskowych. Tylko wojewoda kujawsko-pomorski złożył wniosek o uruchomienie preferencyjnych kredytów klęskowych.


POWIĄZANE

Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została prze...

Wypłaty pomocy suszowej wstrzymane do stycznia br., ze wglądu na wyczerpanie się...

5. grudnia obchodzimy Światowy Dzień Gleby. "To ważna inicjatywa, która ma zwróc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę