a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Wiadomość

3 grudnia 2015

Powoli kończy się zbożowy sezon 2007/2008. Sezon można powiedzieć wyjątkowy i zaskakujący na przełomie wielu ostatnich lat. Anomalie pogodowe, które są następstwem zmian klimatycznych dotknęły w poprzednim sezonie wyjątkowo dużo regionów tym względem, nawet na tle Europy wypadła całkiem dobrze i zamknęła się łącznie z kukurydzą na poziomie 27,1 mln ton wg GUS. Był to zatem poziom zbiorów zbliżony do średniej wieloletniej dla Polski.
Dużo gorzej zbiory zbóż w minionym już sezonie wyglądały w UE (27).
Łączna produkcja zbóż zamknęła się na poziomie 255.8 mln ton (w tym 111,5 mln ton pszenicy miękkiej) i były to zbiory najniższe od wielu lat, niższe nawet o 5 mln ton od również słabego z powodu suszy roku 2006.
 świata wpływając na obniżenie globalnej  produkcji zbóż w poprzednim sezonie. Polska produkcja zbóż pod
Podobna sytuacja miała również miejsce w produkcji wszystkich zbóż łącznie w tym  ryżu w ujęciu globalnym na świecie.
Zbiory jakkolwiek większe niż w 2006 roku, wyraźnie przekroczyły 2 mld ton i tak nie nadążyły za rosnącym spożyciem.
W ostatnich latach począwszy od 1999 roku, w ciągu minionych 9 sezonów, aż 6 zamknęło się ujemnym saldem wobec spożycia, czyli w konsekwencji spadkiem światowych zapasów, które na dzisiaj są najniższe od 25 lat.
Światowe zapasy zbóż systematycznie maleją i w przypadku pszenicy wystarczą na poniżej 90 dni, natomiast globalnie dla wszystkich zbóż nawet na zaledwie 75 dni spożycia.
Te  wszystkie zdarzenia w ostatnim czasie nakładając się na siebie spowodowały, że w minionym sezonie nastąpił tak drastyczny skok światowych cen  zbóż.
Dzisiaj wszyscy zadają sobie pytanie „Co nas czeka w bieżącym sezonie na rynku zbóż ?”
Punktem wyjścia są oczywiście prognozy zbiorów w najbliższe żniwa. Pomimo panującego do niedawna powszechnego optymizmu o radykalnie dobrych prognozach zbiorów Krajowa Federacja Producentów Zbóż wykazywała daleko idący umiar.
Wszak minione lata nie raz pokazały jak trudno jest prognozować zbiory, że do ostatniej chwili sytuacja może się diametralnie odwrócić, stąd jako producenci z pewnością wykazujemy tutaj daleko idący umiar w przeciwieństwie do wielu analityków rynku.
Taką sytuację znów niestety mamy w bieżącym roku, gdzie już dzisiaj w dużej części Polski północnej wystąpiła i trwa nadal głęboka susza.
W związku z powyższym Krajowa Federacja Producentów Zbóż obniża prognozy zbiorów zbóż (bez kukurydzy) do poziomu nieco poniżej 24 mln ton .

Zbigniew Kaszuba
Prezes Zarządu - Krajowa Federacja Producentów Zbóż

 


POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oficjalnie przystąpił do Polskiej Ko...

Różnice w wynagrodzeniach, nieodpłatna praca opiekuńcza, problemyz awansami i ra...

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbio...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę