Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Wiśniowe demonstracje

3 grudnia 2015
Ten sezon na rynku wiśni jest już dla sadowników stracony. Czy podobnej sytuacji będzie można uniknąć w przyszłości? Receptą mają być umowy kontraktacyjne zawierające cenę minimalną oraz maksymalną.

Wprawdzie demonstracja nie była liczna, ale jej uczestnicy mówili dokładnie to co wszyscy plantatorzy wiśni w kraju. Produkcja przy tych cenach skupu jest całkowicie nieopłacalna.

Pośrednikiem w opracowaniu nowych zasad współpracy między sadownikami, a przetwórcami chce być resort rolnictwa. Umowa kontraktacyjna ma chronić interesy obu stron poprzez wprowadzenie mechanizmy ceny minimalnej, poniżej, której przetwórcy nie będą skupować owoców oraz ceny maksymalnej powyżej, której sadownicy nie będą sprzedawać. Marek Sawicki, który spotkał się z protestującymi wykluczył jednak wprowadzenie minimalnych cen gwarantowanych.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: nie obiecuję i tego nie zrobię. Cen gwarantowanych cen regulowanych ja nie wprowadzę.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: większe środki skierować na grupy producenkie, tak, żeby grupy producenckie nie tylko produkowały więcej ale wchodziły w tak zwany element 1 przetworzenia. Być może w przyszłości też i handlu.

Szef resortu rolnictwa powtórzył także obietnice korzystnych dla rolników kosztem przetwórców korekt w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Protestujący sadownicy nie przyjęli jednak deklaracje ministra za wystarczające.

Przetwórcy rozkładają ręce i mówią, że więcej nie są w stanie płacić, a to co oferują teraz sadownikom to średnia europejska cena. Mówiąc krótko stawki są niskie, bo jest nadprodukcja.


POWIĄZANE

Stosowanie uproszczeń, skracanie płodozmianów, a przede wszystkim uprawa w monok...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę