aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wybity tytoń

31 lipca 2003

Plantatorzy liczyli, że zbiorą po 3 tony liści z hektara. Adam Dawid zarobiłby 30 tys. zł, Tadeusz Swobodzian – 23 tys., Helena Szczotarska – z 10 tys. Grad zniszczył plantacje, rolnicy mają kredyt do spłacenia. Teraz liczą na odszkodowanie.

Dziś komisja drugi raz w tym roku pójdzie na pola Wiolety Śpiewak. Pierwszy raz komisja stwierdziła, że z powodu suszy wiosennej rolniczka straciła prawie 7 hektarów rzepaku i zbóż. Dziś komisja potwierdzi, że W. Śpiewak nie zbierze ani kilograma tytoniu, bo grad zniszczył plantację.

Dobry zarobek

Zasadziłam hektar tytoniu. Liczyłam, że dostanę z 10 tys. zł. Pieniędzy starczyłoby dla nas i na podatek – mówi Helena Szczotarska. Lucyna Bal posadziła tylko 70 arów tytoniu. T. Swobodzian miał 1,4 ha. A. Dawid posadził aż 2 ha tytoniu. Liczył, że zbierze co najmniej 6 ton liści. W Bielawach 33 gospodarzy uprawia tytoń na blisko 60 hektarach. Nie ma drugiej takiej wsi w woj. lubuskim.

Bożena Majewska z Urzędu Gminy w Siedlisku potwierdza, że Bielawy w pow. nowosolskim słyną z uprawy tytoniu. Dlaczego w innych wioskach rolnicy obsiewają pola rzepakiem, pszenicą, jęczmieniem, a nie tytoniem? Genowefa Szczęsna z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku uważa, że to sprawa gleby i mikroklimatu. A. Dawid uważa, że ziemia owszem jest akuratna, ale i tradycja. Odkąd pamiętam, tu zawsze rósł tytoń. I zawsze się udawał. To była najpewniejsza roślina – mówi T. Swobodzian. Ale narobić się przy nim trzeba – dodaje L. Bal.

W marcu rolnicy sieją nasiona tytoniu w inspektach, w maju przenoszą sadzonki na pola. Pięć razy trzeba robić opryski, żadnej mechanizacji, bo liście zbiera się ręcznie. Ale jak jest dobry rok, to i nieźle można zarobić – mówi A. Dawid..

Ludzie stracili

21 lipca plantatorzy zaczęli zbierać liście z najniższych części roślin, tzw. podspadaki. Potem mieli zbierać liście środkowe, podwierzchołkowe i wierzchołkowe. Zajęcie aż do października. Następnego dnia koło godz. 18.00 zerwał się wiatr. – Nawałnica szła przez las. Grad, jakiego mieszkańcy nigdy nie widzieli, przedziurawił wszystkie liście na plantacjach tytoniu – mówi sołtys Lidia Pietras.

Tyle pieniędzy wydałam na nasiona, opryski, nawozy, a ile roboty i wszystko na nic – lamentuje L. Bal. Sam nieużytek. Philip Morris nie kupi tego nawet w siódmej klasie – domyśla się A. Dawid. – Jedna dziura w liściu dyskwalifikuje plon.
Każdego roku przy zbiorze liści pracuje prawa cała wieś. Najbardziej cieszą się bezrobotni. Każdy liść trzeba nawlec na drut i wysuszyć w szopie. W zeszłym roku firma Philip Morris płaciła w zależności od klasy - 2,75-7 zł za kg suchych liści. Państwo dopłacało po 2,60 zł do każdego kilograma.

W tym roku według umowy miało być 5,20 w pierwszej klasie - mówi T. Swobodzian i szybko liczy, ile stracił: – Jakby wszystko poszło w pierwszej klasie to dostałbym jakieś 23 tys. zł.

Straty na polach

Z powodu przymrozków wymarzł rzepak i zboża ozime w 501 gospodarstwach rolnych woj. lubuskiego. Komisje oceniły, że rolnicy ponieśli straty sięgające 14 mln zł.

Nieoficjalnie wiadomo, że wiosenna susza objęła 5,5 tys. gospodarstw w 77 lubuskich gminach. Straty rolników wynoszą 101 mln zł.

Gradobicie 22 lipca zniszczyło uprawy w gminach Nowa Sól, Otyń, Siedlisko, Sława i Zielona Góra.


Żal każdego grosza

Dlaczego uprawy nie były ubezpieczone? A. Dawid mówi, że w poprzednich latach Philip Morris zawsze ubezpieczał plantacje. W tym roku kazali, żebyśmy sami zapłacili składkę – mówi L. Bal. – Jak ludzie biedni to żal każdego grosza – dodaje H. Szczotarska. 

Źle wyszło – kwituje S. Swobodzian. – Chyba, że komisja przyzna odszkodowanie.

Wczoraj wójt zwołał zebranie plantatorów. Dziś komisja wojewody rozpocznie szacowanie szkód. Gdy protokół będzie gotowy, wojewoda napisze wniosek do ministra.

Ludzie w Bielawach liczą na odszkodowanie. Wanda Cichowska z urzędu wojewódzkiego mówi, że ci rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu wiosennych przymrozków mogą wziąć kredyt z odsetkami nie przekraczającymi 2 proc.

Po co mi kolejny kredyt, jak już mam jeden mam: na nasiona i nawozy? – pyta A. Dawid.


POWIĄZANE

Do 10 lipca 2024 r. można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego materiału siew...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę