informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Wypalanie nadal problemem

27 marca 2007
Jak co roku, wielu rolników rozpoczęło już wiosenne porządki. Niestety wiąże się to również z nielegalnym wypalaniem traw. W tym roku Państwowa Straż Pożarna wyjeżdżała do takich pożarów już ponad 4,5 tysiąca razy. To nic w porównaniu z tym co wkrótce może nadejść - przewidują strażacy. Stąd apel o zaniechanie takiego rodzaju porządków.

Wiosenne wypalanie traw jest nie tylko bardzo szkodliwe ale i niezgodne z praktyką rolniczą. W dodatku bywa bardzo kosztowne. W przypadku stwierdzenia wypalenia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może obniżyć wysokość dopłat bezpośrednich lub nawet odmówić ich przyznania. Wypalanie traw jest także przestępstwem zagrożonym aresztem lub grzywną.

Ustawa o ochronie przyrody zakazuje wypalania roślinności. Sprawca, oprócz poniesionej kary, ma również obowiązek przywrócić powierzchnię ziemi do właściwego stanu. Wbrew obiegowej opinii, wypalanie traw wcale nie poprawia jakości gleby. Jest wręcz odwrotnie. Pożary obniżają plony nawet o 30%. Naruszają jej strukturę i powodują wyjałowienie. Podczas wypalania niszczone są gniazda ptaków a wraz z nimi pisklęta. Takie porządki są bardzo niebezpieczne dla człowieka. Rozniecony płomień bardzo często wymyka się spod kontroli.

Według szacunków, w najbliższych dniach liczba pożarów łąk i lasów może gwałtownie wzrosnąć. Sprzyjać mają dogodne warunki atmosferyczne. Dlatego leśnicy zapowiadają wzmożone patrole w okolicach lasów.


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Kujawsko – Pomorskie to ważny rolniczo region kraju, nie tylko z powodu dużego a...

W dniu 15 maja 2019 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę