Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Wysokie zbiory rzepaku

27 maja 2004

Rzepak ozimy na polach w Niemczech, Francji i Austrii znakomicie przezimował i jest szansa na zbiory w UE-15 na poziomie 10,5 mln ton, czyli mln ton więcej niż przed rokiem. Spośród 10 nowych państw unijnych, aż 7 jest producentami rzepaku. Jest szansa, że poziom produkcji w Polsce, Czechach, Węgrzech i Słowacji, po ubiegłorocznych stratach wynikłych z przemarznięcia, powrócił do normy.

Zbiór zapowiada się optymistycznie, na poziomie 2,51 mln ton. Tak wiec w poszerzonej Unii produkcja rzepaku przewidywana jest na poziomie 13 mln ton i będzie to więcej o 1,9 mln ton w porównaniu do roku ubiegłego. Kontrakty na sierpień dla rzepaku z nowych zbiorów są na poziomie wysokim, powyżej 255 euro/t.

W Polsce w 2003 roku rolnicy obsiali rzepakiem ozimym powierzchnie około 500 tys. ha, tj. prawie 150 tys. ha więcej niż przed rokiem. Plantacje w Polsce dobrze przezimowały ,o czym świadczyło niskie zapotrzebowanie na rzepak jary. Przed rokiem rolnicy w Polsce byli zmuszeni do zaorania przemarzniętego rzepaku na powierzchni 150 tys. ha.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR z dnia 8 stycznia 2021 r. w sprawie ustanow...

W ramach kampanii „Moc Polskich Warzyw” zachęcającej, miedzy innymi, do prowadze...

Wzrost świadomości i wiedzy konsumentów oraz stale rosnąca konkurencja na rynku ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę