Wysokie zbiory rzepaku

27 maja 2004

Rzepak ozimy na polach w Niemczech, Francji i Austrii znakomicie przezimował i jest szansa na zbiory w UE-15 na poziomie 10,5 mln ton, czyli mln ton więcej niż przed rokiem. Spośród 10 nowych państw unijnych, aż 7 jest producentami rzepaku. Jest szansa, że poziom produkcji w Polsce, Czechach, Węgrzech i Słowacji, po ubiegłorocznych stratach wynikłych z przemarznięcia, powrócił do normy.

Zbiór zapowiada się optymistycznie, na poziomie 2,51 mln ton. Tak wiec w poszerzonej Unii produkcja rzepaku przewidywana jest na poziomie 13 mln ton i będzie to więcej o 1,9 mln ton w porównaniu do roku ubiegłego. Kontrakty na sierpień dla rzepaku z nowych zbiorów są na poziomie wysokim, powyżej 255 euro/t.

W Polsce w 2003 roku rolnicy obsiali rzepakiem ozimym powierzchnie około 500 tys. ha, tj. prawie 150 tys. ha więcej niż przed rokiem. Plantacje w Polsce dobrze przezimowały ,o czym świadczyło niskie zapotrzebowanie na rzepak jary. Przed rokiem rolnicy w Polsce byli zmuszeni do zaorania przemarzniętego rzepaku na powierzchni 150 tys. ha.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do wystąpienia Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulew...

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę