aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wystąpienie ministra Marka Sawickiego do Prezesa UOKiK

23 lipca 2008
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki wystąpił do Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podjęcie stosownych działań mających na celu zbadanie czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup wiśni nie naruszają zasad konkurencji.

W swoim wystąpieniu minister poinformował Prezes UOKiK, że w dniu 16 lipca 2008 roku odbył spotkanie z przedstawicielami organizacji rolniczych reprezentujących m.in. producentów owoców miękkich. Spotkanie to zorganizowano w związku z licznymi sygnałami kierowanymi do Ministerstwa w sprawie bardzo trudnej sytuacji na rynku wiśni. Z zaprezentowanych przez ww. przedstawicieli informacji należy wnioskować, że niektóre zakłady przetwórcze skupujące wiśnie mogą stosować porozumienia ograniczające konkurencję, które polegają na ustalaniu zaniżonych cen skupu.
Powierzchnia uprawy wiśni w Polsce od lat utrzymuje się na dość stabilnym poziomie ok. 35 - 36 tys. ha, a na poziom zbiorów wpływ miało głównie plonowanie sadów wiśniowych. Należy zauważyć, że mimo prognoz zbiorów w bieżącym roku na poziomie znacznie niższym niż w rekordowym roku 2006, ceny oferowane przez zakłady przetwórcze na początku sezonu zbioru w roku 2006 były znacznie wyższe niż oferowane w tym samym okresie bieżącego roku (cena w 2006 r. kształtowała się na poziomie 1,40 – 1,60 zł za 1 kg, a proponowana obecnie wynosi 0,80 – 1,00 zł za 1 kg). Jest to najniższy poziom cen wiśni na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
Warto zaznaczyć, że według informacji otrzymanej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej koszty produkcji 1 kg wiśni wynoszą w Polsce w roku bieżącym około 1,79 zł, a w 2006 – wyniosły 1,46 zł.
Z informacji docierających w ostatnim czasie bezpośrednio od producentów wiśni wynika, że miał miejsce radykalny spadek cen oferowanych przez zakłady przetwórcze. Nietypowym dla tej sytuacji jest fakt, że spadek cen do takiego samego poziomu nastąpił w tym samym dniu w głównych regionach uprawy.
Jednocześnie minister Marek Sawicki zwrócił uwagę na kwestię treści umów kontraktacyjnych zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami a producentami wiśni, które według doniesień ww. przedstawicieli organizacji rolniczych zawierają klauzule naruszające interesy rolników.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę