aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wysyp ziemniaków

5 listopada 2004

Nie lada problem mają rolnicy produkujący ziemniaki. Wprawdzie zbiory były w tym roku obfite, ale wiele tysięcy ton kartofli nie będzie mogło być skupionych przez krochmalnie. Zdaniem rolników i związkowców limit przyznany na województwo zachodniopomorskie (ok. 63 tys. ton) jest zdecydowanie za mały - pisze "Kurier Szczeciński".

W tej chwili gospodarze zebrali blisko 20 tys. ton więcej ziemniaków niż można przerobić. Jeżeli nie będą mogli ich sprzedać, zostaną zmuszeni do ich utylizacji. Podobna sytuacja jest w całym kraju - podaje dziennik. "Unia traktuje zgniłe ziemniaki jak obornik. Nie wiemy, jak mamy je utylizować i kto za to zapłaci. To nie wina rolników, że doszło do takiej sytuacji. Oni wiedzieli jakie są limity i ile mają produkować, ale nikt nie spodziewał się takiego urodzaju" - mówi Julian Sierpiński, szef krajowego związku producentów skrobi ziemniaczanej.

"Największa w regionie krochmalnia łobeski Nowamyl jest w stanie przerobić ok. 100 tys. ton ziemniaków. To całkowicie rozwiązałoby problem. Niestety, zakład nie może tego zrobić, bo zapłaci wysoką karę i straci ponad milion zł dopłat. Związkowcy zwracali się już w tej sprawie do Agencji Rynku Rolnego. Ta zajmuje niezmienne stanowisko - limitu nie można zwiększać. Można go jedynie przekroczyć o 5 procent, ale wówczas w przyszłym roku należy się liczyć, że tę nadwyżkę trzeba będzie oddać. Związkowcy mają inny pomysł" - informuje "Kurier Szczeciński".

"Wystąpiliśmy do ministra rolnictwa, aby zezwolił krochmalniom na przerób ponadlimitowych ziemniaków po cenie minimalnej bez dopłat. Wtedy państwo nic nie musiałoby dopłacać. Gospodarze i tak stracą, bo musieli wydać pieniądze na nawozy" - wyjaśnia J. Sierpiński. "Jego zdaniem roczne limity na ziemniaki powinny zostać zastąpione kilkuletnimi. Pozwoli to na lepszą regulację produkcji i zbytu ziemniaków" - pisze gazeta.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę