aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wzorowy sad pod Kutnem

14 marca 2006

Katarzyna i Karol Marcinkowscy ze wsi Sójki w powiecie kutnowskim należą do najlepszych sadowników w łódzkim o czym świadczy miedzy innymi zdobyty w 2003 roku tytuł Wojewódzkiego Mistrza Agroligi.

Marcinkowscy  już od ponad 20 lat ( w 1980 roku jeszcze jako studenci prawa nabyli 8,94 ha, na których założyli pierwszy sad) prowadza wzorowo swoje gospodarstwo na bieżąco wprowadzając nowe zalecenia nauki i praktyki sadownicze . Współpracują nie tylko z Instytutem Sadownictwa i Kwiaciasrtwaw Skierniewicach Skierniewice i Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach ale także korzystają z usług holenderskiego doradcy Jana Houte’ra. Obecnie na powierzchni ponad 36 hektarów uprawiają tylko jeden gatunek owoców : jabłonie. Obsada roślin  jest stosunkowo młoda ( średni wiek drzew wynosi  około 8 lat) i waha się od 2500 do 5000 drzew na hektar. Sad większości nawadniany jest metodą kropelkową Dorodne jabłka produkowane są już od kilku lat według zasad integrowanej produkcji owoców IPO, której prekursorką  na ziemi kutnowskiej byli właśnie Marcinkowscy.

Sadownictwo już od kilku pokoleń jest rodzinną pasją rolników z gminy Strzelce. Ryszard Rzymkowski ,ojciec Katarzyny Marcinkowskiej jest jednym z trzech pionierów nowoczesnego sadownictwa w kutnowskim. Owoce produkuje również jej brat – Bartłomiej Rzymkowski. Od niedawna również najstarszy syn Katarzyny i Karola Marcinkowskich Jakub prowadzi również własne 15 hektarowe gospodarstwo sadownicze.

Smak jabłek z Sójek przypadł do gustu nie tylko krajowym odbiorca , ale również zagranicznym kontrahentom. Dlatego też około 50 procent owoców trafia na eksport. Najsmaczniejsze odmiany to między innymi Jonogold, Głoster, Elstar, Sampion, Cortland, Lobo i Idared. Warto więc poszukać ich na zieleniaku szczególnie, że zawierają wiele witamin i są doskonałym antidotum na codzienne stresy.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę