Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Z tytułu owoców miękkich

2 lipca 2008
Lubuska Izba Rolnicza, na wniosek zainteresowanych rolników, zwracała się za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych  do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o objęcie płatnościami z tytułu owoców miękkich rolników będących jednocześnie producentami i przetwórcami owoców miękkich.
- Rolnik posiadający plantacje w/w owoców, chcąc uzyskać wspomniane płatności, musi przedłożyć do dnia 31.07.2008. w Biurze Powiatowym ARiMR , kopię umowy przetwarzania lub zobowiązanie  dostarczenia owoców miękkich do podmiotu posiadającego status „zatwierdzonego przetwórcy” lub „zatwierdzonego skupującego”. Regulacja powyższa  obejmuje  producentów  rolnych i  grupy  producenckie. Sprawa się komplikuje, jeżeli rolnik posiadający plantacje owoców miękkich, jest jednocześnie przetwórcą lub skupującym. Z informacji i interpretacji  uzyskanej w ARiMR wynika,  że rolnik taki  może się ubiegać o wspomniane płatności  pod warunkiem, że przedstawi umowę z innym podmiotem posiadającym status „zatwierdzonego”.
Wynika z tego, że producent rolny jako „zatwierdzony przetwórca” może kupić surowiec od innego rolnika a swój surowiec musi sprzedać komuś innemu, nawet w sytuacji  gdy  przepływ surowca między np. gospodarstwem rolnym a przetwórstwem rolno-spożywczym, jako odrębnymi organizmami gospodarczymi, jest w pełni dokumentowany i posiada  odrębne decyzje  Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR  na  status zatwierdzonego przetwórcy oraz decyzję przetwórcy skupującego – mówi Władysław Piasecki, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej.
 Dlatego też LIR prosi  o pilne doprecyzowanie w/w przepisu, by nie eliminować w/w przypadków  z należnego im wsparcia.                                
POWIĄZANE

Analiza cen zbóż (w szczególności pszenicy) na Ukrainie i w Polsce pozwala stwie...

Na początku września odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę