Za mało na prasę

7 września 2006

Ile trzeba mieć łąk, aby kupić prasę zwijającą? Na to pytanie muszą znać odpowiedź, ci rolnicy, którzy chcieliby skorzystać z kredytu preferencyjnego. Zakup maszyny musi być racjonalnie uzasadniony. Problem w tym, że wyliczeń, z których korzystają urzędnicy, rolnicy nie zawsze są w stanie zrozumieć.

Jeszcze kilka lat temu widok prasy zwijającej pracującej na łące należał do rzadkości. Teraz coraz więcej rolników decyduje się na jej zakup. Powód jest prosty – oszczędność czasu i pieniędzy. Ale to nie wszystko.

Bogdan Kęszczyk Drążdżewo: Stosując prasę zwijającą można powiedzieć do minimum eliminuje się siłę ręczną. Wszystkie prace wykonywane są już systemem zmechanizowanym.

Prasa, która obecnie pracuje w gospodarstwie pana Bogdana ma już swoje lata. Dlatego rolnik postanowił ja zmienić. - Wybrałem się, więc do ODR-u, aby zapytać jak wygląda problem kredytowania i tam dowiedziałem się na początek, że moje szanse na uzyskanie opinii do inwest planu są zerowe, bo mam za mało użytków zielonych. – mówi.

Z zarządzenia Agencji Restrukturyzacji nie wynika jednak to ile trzeba mieć ziemi, aby dostać kredyt.

Maria Milewska ARiMR: -To nie jest kredyt komercyjny, to są środki preferencyjne z budżetu, tak że ta ocena należy do ODRU i rolnik powinien przekonać ODR, że maszyna, którą kupuje będzie efektywnie wykorzystana w jego gospodarstwie.

Tymczasem z wyliczeń Ośrodka Doradztwa Rolniczego wynika, że zakup tego typu maszyny jest zasadny, gdy w skład gospodarstwa wchodzi, co najmniej 17 hektarów użytków zielonych.

ODR powołuje się na wyliczenia Instytutu Budownictwa Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa. Wynika z nich, że prasa zwijająca będzie w pełni wykorzystana w gospodarstwie, jeżeli przepracuje w nim, co najmniej 65 godzin rocznie.

Aleksander Muzalewski, IBMiER: -A jeżeli chcemy to wyrazić w hektarach to w zależności od warunków zbiorów od typu prasy to będzie powierzchnia około 45 do 80 hektarów tak zwanego racjonalnego wykorzystania prasy.

Co w takiej sytuacji pozostaje rolnikowi? Zamiast liczyć na tani kredyt, trzeba liczyć tylko na siebie.


POWIĄZANE

Zbliża się czas żniw. Za chwilę rozpoczną się przygotowania pod zasiewy ozimin. ...

20 lipca 2020 r. kończy się w oddziałach regionalnych ARiMR nabór wniosków o dot...

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach oddział w Kościerzynie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę