EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Za wysokie zbiory owoców

3 grudnia 2015
Urodzaj spędza sen z powiek sadownikom. Z powodu wysokich zbiorów ceny skupu owoców są bardzo niskie. Problem w tym, że nie pokrywają nawet kosztów produkcji dlatego wszystko wskazuje na to, że część jabłek podobnie jak wiśnie zostanie w tym roku na drzewach.
 
Sezon zapowiadał się całkiem dobrze. Producenci truskawek i porzeczek nie mieli powodów do narzekań. Owoców było dużo a ceny skupu dość wysokie. Podobnie jest z malinami.

Alina Jankowska, Falbogi Wielkie: jak się samemu zbiera to nie jest źle jeszcze 4 zł.

Problem zaczął się wraz z początkiem sezonu na wiśnie. Nie dość że ich cena nawet w połowie nie pokrywała kosztów produkcji to rolnicy nie mieli ich gdzie sprzedać. Nie lepiej rozpoczął się skup jabłek przemysłowych. Zdaniem sadowników wszyscy byli przygotowani na to, że w tym roku ceny będą niższe niż w ubiegłym, ale nie aż tak niskie.

Adam Piwowarski, Goszczyn: jak 20 lat prowadzę gospodarstwo to jeszcze tak nie było jak w tej chwili żeby aż tak niskie ceny były w stosunku do kosztów produkcji.

Cena jaką można dostać za tonę wczesnych jabłek przemysłowych nie pokrywa nawet kosztów zbioru.

Wojciech Pawlak, Górki: u mnie około 20 ton jabłka wczesnego zostało pod drzewem ponieważ 8, 10 groszy w ogóle mnie nie satysfakcjonuje.

Dodatkowy kłopot to bardzo wysokie wymagania co do jakości.

Wojciech Pawlak, Górki: dowiadywałem się o jabłko zielone antonówka – cena proponowana 20 groszy za kilogram. To jabłko ma być bardzo dokładnie zerwane bez uszkodzeń mechanicznych i przebarwień.

Na duże zyski nie mają co liczyć w tym roku także producenci śliwek do przetwórstwa.

Tomasz Smoleński, IERiGŻ: w tej chwili cena jest na poziomie 60 groszy co prognozuje bardzo kiepską opłacalność tych owoców w tym sezonie.

A wszystko przez wysokie zbiory i niski kurs euro. Sadownicy mają jednak nadzieję, że uda im się wynegocjować lepsze ceny. Rozmowy z przedstawicielami przetwórni cały czas trwają.

 


 
 


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę