Zabiegi pielęgnacyjne i ochronne w sadach

29 kwietnia 2004

Nadeszły ciepłe dni, drzewa rozpoczęły już wegetację. W sadach naszych producentów trwają intensywne prace pielęgnacyjne oraz ochronne przeciwko chorobom i szkodnikom. Praktycznie wykonano już co najmniej dwa zabiegi na parcha jabłoni i gruszy. Zastosowanymi środkami były Miedzian 50WP, Chorus 75WG, Delan 700WG. Zakończona została ochrona brzoskwiń przeciwko kędzierzawości liści brzoskwiń.

W sadach zaczynają kwitnąć już brzoskwinie, wiśnie, czereśnie. Jabłonie wypuszczają pierwsze liście tzw. faza ukazywania się pierwszych pąków i zielonego pąka. Musimy pamiętać o ochronie jabłoni przed mączniakiem. Bardzo ważnym zabiegiem ograniczającym tą chorobę jest jak najwcześniejsze wycinanie pędów, na których pojawią się pierwsze objawy choroby. W tych fazach wzrostu bardzo ważna jest ochrona przeciwko szkodnikom np. mszycom, kwieciakom jabłoniowym, zwójkom liściowym, przędziorkom itp. Możemy zastosować tu różne preparaty zwalczające te szkodniki np. Decis, Fastac, Talstar, Owadofos, i inne. W sadach prowadzonych metodą integrowaną należy pamiętać o przestrzeganiu progów ekonomicznego zagrożenia dla poszczególnych szkodników. Należy systematycznie przeprowadzać lustracje sadu. Przekroczenie progu dla danego szkodnika upoważnia sadownika do zastosowania preparatu. Ale producent musi pamiętać też o przestrzeganiu karencji i prewencji oraz ochrony owadów pożytecznych np. biedronek, złotook czy dobroczynka , który jest naturalnym drapieżcą dla przędziorków. W śliwach należy zastosować oprysk przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych.

Oprócz zabiegów ochrony, powinniśmy też wykonać zabiegi pielęgnacyjne jak np. koszenie murawy jeżeli jest to konieczne oraz nawożenie drzew nawozami mineralnymi np. Salmagiem.

Po wyglądzie drzew kwitnienie ich zapowiada się bardzo dobrze . Jeżeli kwiatów nie zniszczą majowe przymrozki, można przypuszczać, że będzie urodzaj na owoce.


POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się w połowie sierpnia do wi...

Jak informuje KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało odpowiedź na ...

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała apel do V-ce Premiera i Ministra Rolnict...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę