Zaczyna się walka o cukrownię

16 września 2003

Już w styczniu, zgodnie głównymi kierunkami restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, ma się rozpocząć wygaszanie produkcji w Cukrowni "Wożuczyn”.

Ten projekt restrukturyzacji, opracowany przez grupę konsultingową, dotarł do nas drogą nieoficjalną. Wyraźnie jest w nim mowa o wygaszaniu produkcji w naszej cukrowni. Oczywiście nie chcemy tego. Dlatego w tej sprawie uderzymy wszędzie, gdzie tylko się da – zapowiada Lucjan Pieprzowski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Administracji w Cukrowni "Wożuczyn”.
 
Radni w obronie pracowników
Sprawa przyszłości cukrowni w Wożuczynie była też poruszana na piątkowej sesji Rady Powiatu w Tomaszowie Lub. Radni, zaniepokojeni sygnałami o wygaszaniu produkcji w Wożuczynie, przyjęli stanowisko w sprawie restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, które zostanie przesłane m.in. do premiera RP, ministerstw oraz posłów i senatorów z naszego regionu. - Jest dla nas niezrozumiałym, że ta cukrownia, leżąca w zagłębiu buraczanym jest przeznaczona do likwidacji. Zamknięcie produkcji w Cukrowni "Wożuczyn” to powiększenie i tak już dużej rzeszy bezrobotnych a przecież najtańszy koszt tworzenia miejsc pracy to utrzymanie dotychczas istniejących. W projekcie restrukturyzacji cukrowni nie ma żadnych rozwiązań, alternatywnych dla jej załogi w przypadku likwidacji zakładu. Dlatego rada opowiada się za wyhamowaniem procesu restrukturyzacji i za utrzymaniem produkcji w Wożuczynie - czytamy w stanowisku tomaszowskich radnych powiatowych.
 
Problem w lokalizacji

Przedstawiciele firmy consultingowej, którzy odwiedzali nasz zakład stwierdzili, że naszym nieszczęściem jest położenie w pobliżu dwóch dużych cukrowni w Werbkowicach i Krasnymstawie. Gdybyśmy mieli inną lokalizacje z pewnością utrzymalibyśmy się na rynku – informował na sesji Eugeniusz Raczkiewicz, prezes Cukrowni "Wożuczyn”. Dodał też, że póki co, nie otrzymał żadnych oficjalnych i konkretnych informacji, dotyczących przyszłości cukrowni. – Na razie pracujemy normalnie i wkrótce rozpoczniemy kampanię – zapewnił.
 
A skup już tuż-tuż
 Przypomnijmy, że skup prowadzony przez tę cukrownię, rozpocznie się 4 października. Zakład skupi ok. 180 tys. ton buraka. – Ze względów oszczędnościowych zdecydowaliśmy o wyłączeniu dwóch punktów skupu, tj. w Żulicach i Wasylowie. W zamian za to, będziemy odbierać buraki z pól bezpośrednio od rolników – informuje prezes Raczkiewicz.


POWIĄZANE

Kilkudziesięciu uczniów z 10 szkół rolniczych podległych Ministerstwu Rolnictwa ...

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że w dniu 25 czerwca br. w myśl przepisu § 1 r...

Powszechnie panuje przekonanie, iż uprawa żyta udaje się na słabych i zawodnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę