aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zaczynają się wykopki

28 sierpnia 2003

Na polach zaczynają się wykopki. Na pierwszy ogień idą ziemniaki wczesne, niedługo kartofle będą w piwnicach. Ziemniaki poza Krajną obrodziły, więc ich cena na rynku powinna być niska.

Wykopki zaczęły się w tym roku o dwa tygodnie wcześniej, niż w latach ubiegłych. W powiecie chojnickim rolnicy już kopią, a w tucholskim dopiero zaczynają. Najgorzej jest w Sępólnie, bo tam plony będą prawdopodobnie niższe od ubiegłorocznych o 20 kwintali z hektara. 

Nawet na piaskach 
Plony będą dobre, nawet na piaskach wydajność nie jest zła – mówi Grażyna Wera-Malatyńska, szefowa Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Chojnicach. – Średniowczesne są już zbierane, a na późne przyjdzie pora w październiku. 
 
W Tucholi wykopków jeszcze nie ma, ale rolnicy zaczynają gdzieniegdzie wychodzić na pola. – Plony będą dobre, rolnicy nie zgłaszali strat – mówi Jan Kornacki z wydziału rolnictwa UM w Tucholi. – U nas wykopki na dobre zaczną się za tydzień. 

Za dobrze nie jest w powiecie sępoleńskim, gdzie rolnicy szacują straty na kartofliskach z powodu suszy nawet na 40 procent. – Pod krzaczkiem jest pięć, sześć dużych ziemniaków – mówi Jarosław Dera z wydziału rolnictwa UM w Sępólnie. – Reszta to drobnica. 


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę