aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zamach na las

16 kwietnia 2004

Radni Kuźni Raciborskiej zgodzili się, by ponad 200 ha młodnika, który wyrósł na dawnym pogorzelisku, poszło pod piły. Kopalnia Piasku ,Kotlarnia" SA z Bierawy, z sąsiedniej gminy opolskiej, chce spod tego lasu wydobywać żwir. Ostateczna decyzja o zagładzie lasu należy do ministra środowiska.

Pożar w Rudach Raciborskich sprzed 12 lat przeszedł do historii jako jedna z największych katastrof w dziejach polskiego leśnictwa. W walce z żywiołem zginęli ludzie, spłonęło ponad 9 tys. ha lasu. Odbudowano go na pogorzelisku kosztem ogromnych sił i publicznych środków. Protestują przeciwko kopalni leśnicy, bo doskonale wiedzą, że na stratach 200-hektarowego młodnika się nie skończy.

- Degradacji ulec może nawet do 2 tys. ha lasu - uważa Robert Pabian, zastępca nadleśniczego w Rudach Raciborskich. Eksploatacja żwiru spowoduje znaczne obniżenie się wód gruntowych, także poza planowanym wyrobiskiem. Co więcej, kopalnia szacuje, że wydobędzie z tego obszaru ponad 48 mln ton urobku, które przetransportuje do drugiego swojego wyrobiska, odległego o kilka kilometrów. A to znaczy, że wytnie kolejne drzewa na drogę. Samochody ciężarowe, by przetransportować urobek, wykonają 3,5 mln kursów przez środek lasu. Jak zniosą to sarny, daniele, jelenie i dziki?

Kopalnia otrzymała w ub. roku od wojewody śląskiego koncesję na rozpoznanie złoża. Grozi zwolnieniem z pracy blisko 300 ludzi, bo eksploatacja dotychczasowych wyrobisk jest na ukończeniu. Zapowiadane są protesty załogi. Tymczasem w lesie już pozostawiła po sobie 1.000-hektarowe wyrobisko, którego nie rekultywuje od 20 lat.

* * *

Czesław Śleziak minister środowiska - Nie dotarły do mnie dokumenty, więc nie wiem, czyje racje powinny zwyciężyć.

Kazimierz Szabla dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach - Nie wyraziłem zgody na budowę kopalni kosztem odbudowanego lasu. Można było pomyśleć o eksploatacji żwiru zanim z takim trudem posadziliśmy drzewa.

Ernest Emrich burmistrz Kuźni Raciborskiej - Kopalnia płaci gminie podatki, więc gdyby ruszyło wydobycie żwiru, dostalibyśmy jakieś pieniądze.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę