informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Zboża powoli drożeją

7 lutego 2006

Od kilku tygodni najbardziej poszukiwanym zbożem jest żyto konsumpcyjne, na rynku go brakuje.

Sporo żyta trafiło na rynek unijny. Stopniowo rośnie zapotrzebowanie także na pszenicę konsumpcyjną. Wielu rolników zgłasza pszenicę do skupu interwencyjnego. Oferty sprzedaży sięgają już prawie 750 tysięcy ton. Nie wiadomo jednak, czy wszyscy przedsiębiorcy ostatecznie zdecydują się dostarczyć ziarno do skupu, bo zgłoszenie nie jest wiążące.

Dużym powodzeniem od kilku tygodni cieszy się pszenica paszowa. Jej ceny ostatnio wzrosły nawet do 380 - 390 zł za tonę. Wolniej zmieniają się notowania kukurydzy, ale widać, że jest ona coraz droższa. Bardzo poszukiwane są otręby pszenne i żytnie. Krajowe młyny produkują ich mniej, bo mają magazyny pełne mąki i ograniczają przemiały.

W rezultacie ceny otrąb rosną. Niewielka jest konkurencja importu, bo przedsiębiorcy czescy i słowaccy dostarczają ich do Polski znacznie mniej niż w ubiegłym roku.

Na przełomie stycznia i lutego podrożały warzywa w skupie. To przede wszystkim rezultat mroźnej zimy. Ale także mniejszych zbioróww minionym sezonie. Drogie są również ziemniaki, kosztują dwa razy tyle, co rok temu. Powody do zadowolenia mają na razie sadownicy. Rosną ceny jabłek eksportowych. Kosztują one o jedną trzecią więcej niż w lutym 2005 r.


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Kujawsko – Pomorskie to ważny rolniczo region kraju, nie tylko z powodu dużego a...

W dniu 15 maja 2019 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę