a_bio_expo_Ptak

Zboże droższe niż przed rokiem

22 sierpnia 2003

W tym roku zbiory zbóż mogą być o 9-13 proc. niższe niż przed rokiem. Dlatego przy mniejszej podaży ziarna jego ceny w skupie i na targowiskach są wyższe niż latem ubiegłego roku.

–Opłacalność produkcji rolnej jest mała. Wprawdzie ceny pszenicy i żyta były w lipcu w skupie o 10-12 proc. wyższe niż przed rokiem, ale ceny żywca wieprzowego, bydła i ziemniaków utrzymały się na poziomie niższym od notowanego w analogicznym okresie roku ubiegłego – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. 
W lipcu za kwintal pszenicy płacono w skupie 48 zł. Było to o 10,2 proc. więcej niż przed rokiem. Natomiast za kwintal żyta rolnicy otrzymywali 36 zł – o 11,8 proc. więcej. Znacznie więcej kosztowało ziarno na targowiskach. Za kwintal pszenicy trzeba było zapłacić ponad 56 zł (o 14,4 proc. więcej niż przed rokiem), a za kwintal żyta 43 zł (o 16,1 proc. więcej).

Utrzymują się niskie ceny żywca wieprzowego. Wprawdzie jego ceny wzrosły w skupie w lipcu o 10,9 proc. w porównaniu z czerwcem, ale były one o 6 proc. niższe niż przed rokiem. Natomiast na targowiskach za żywiec wieprzowy płacono o 7,5 proc. więcej niż w czerwcu oraz 7,9 proc. mniej niż w lipcu ubiegłego roku. Niskie ceny żywca wieprzowego spowodowane są jego nadprodukcją. W państwowych magazynach zgromadzono 180 tys. ton wieprzowiny (2,5 mln sztuk świń), czyli znacznie więcej niż wynoszą zapasy całej Unii Europejskiej. 

Przy określaniu opłacalności chowu trzody chlewnej bierze się pod uwagę relację cen skupu trzody chlewnej do targowiskowych cen żyta. Jeśli relacja ta wynosi 1:9, wskazuje ona na zerową opłacalność. Przy relacji 1:8 rolnicy ograniczają chów trzody chlewnej, a przy relacji 1:10-11 powiększają stada świń. Notowana od początku roku relacja cen skupu trzody chlewnej do targowiskowych cen żyta jest dla rolników niekorzystna. W styczniu wyniosła 1:8,1, w lutym 1: 8,2, w marcu i kwietniu 1:8, w maju i czerwcu 1:7,5, a w lipcu 1:8,2. Spadają ceny skupu żywca wołowego. W lipcu były one niższe niż w czerwcu o prawie 3 proc. oraz o 7,7 proc. niższe niż przed rokiem. Rosną natomiast ceny drobiu rzeźnego. W lipcu zwiększyły się one w stosunku do czerwca o 9,9 proc., a w skali roku wzrosły o 7,8 proc.


POWIĄZANE

Bez fosforu nie byłoby plonu. Rola tego makroelementu nie jest doceniana tak, ja...

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę