Zboże na przednówku

3 grudnia 2015
Wielu regionom kraju grozi susza. Tak nie jest jednak wszędzie. Na Opolszczyźnie z powodu częstych opadów deszczu zapowiadają się dobre plony zbóż. Wielu gospodarzy wciąż nie może zdecydować się na sprzedaż ziarna z zeszłorocznych zbiorów, bo liczą, że dostaną jeszcze więcej. Mogą się jednak przeliczyć, bo firmy skupowe ograniczają zakupy szykując się do żniw.

Ubiegły rok był bardzo dobry dla producentów zbóż, dlatego wielu przestawiło się na pszenicę kosztem uprawy rzepaku czy buraków, a niektórzy nawet zlikwidowali hodowle. Ceny do dziś są wysokie i wielu rolników długo przechowywało zboże, ale jakie są zapasy ziarna tego nie wie nikt.

Ceny zbóż zaczęły lekko spadać i rzadko przekraczają 800zł. Mimo to rolnicy liczą na to, że w trakcie żniw i po nich wysoki poziom cen się utrzyma.

Wielu rolników posiało bardzo dużo pszenicy, a w krajach ościennych zapowiadają się wysokie plony pszenicy. Dlatego podmioty skupowe szacują, że ziarno będzie kosztować około 180 euro, czyli tyle co w poprzednich latach.

Wiele młynów ma już zapas ziarna do produkcji mąki do końca roku. Zaczęła więc ograniczać skup od rolników, aby oczyścić magazyny przed żniwami. Ci rolnicy, którzy wciąż trzymają ziarno będą mieli trudności, aby je sprzedać.


POWIĄZANE

Według stanu na 12 stycznia ukraińscy rolnicy zbierali zboża i rośliny strączkow...

W dniach 1-15 stycznia Rosja wyeksportowała 1,6 mln ton zboża, czyli o 40 proc. ...

Od 15 lutego gencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowaćc będzie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę