aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zboże nie powinno zdrożeć

8 sierpnia 2005

Na giełdach z każdym dniem przybywa ofert zbóż zebranych w tym sezonie. Ceny są na ogół niższe niż za ziarno ubiegłoroczne.

Na rynek trafia coraz więcej ziarna z tegorocznych żniw. Pszenica konsumpcyjna z 2005 r. wystawiana jest po 395 zł za t, podczas gdy zeszłoroczna kosztuje od 410 do 440 zł za t. "Nowe" żyto konsumpcyjne jest dostępne po 280 zł za t, a jęczmień paszowy jary po 290 zł za t. Zainteresowanie świeżym ziarnem na razie nie jest duże. Zdaniem maklerów młyny i zakłady paszowe czekają na dalsze obniżki notowań. Jakie będą tegoroczne zbiory? Według prognoz mają być o 9 - 10 proc. mniejsze niż rekordowe z ubiegłego roku. Ale - jak podkreśla Bogdan Judziński z Izby Zbożowo-Paszowej - mimo suszy, zbiory szacowane średnio na około 27 mln t będą lepsze, niż wynosi średnia z ostatnich lat. Nowy sezon rozpoczyna się ze znacznymi zapasami zarówno w Polsce, jak i całej UE. Dlatego w relacjach podażowo-popytowych w nadchodzącym sezonie wiele nie powinno się zmienić. Istotnych skoków cenowych raczej nie będzie.

Na razie przetwórnie kupują ostrożnie, a dostawcy nie śpieszą się z obniżkami cen. W końcu tygodnia na giełdzie Rol-Petrol w Łodzi zawarto transakcję na pszenicę paszową z 2004 r. w cenie 355 zł za t i na jęczmień paszowy jary po 290 zł za t.

Ministerstwo Rolnictwa zwróciło się do Komisji Europejskiej o przyspieszenie skupu interwencyjnego. Chodzi o przesunięcie terminu z 1 listopada na 1 września. Resort wnioskował też o zmniejszenie minimalnej partii zboża w skupie interwencyjnym z 80 do 40 ton, ponieważ producenci mają problemy ze zgromadzeniem takiej ilości zboża. Na razie jednak Bruksela nie podjęła decyzji.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę