EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Zboże: niższe limity

12 września 2003

Opolscy rolnicy protestują przeciwko decyzjom Agencji Rynku Rolnego. Chodzi o kontrolę ilości ziarna w magazynach rolników. Zarówno Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne, jak i kółka, izby rolnicze oraz dzierżawcy wystąpili z wnioskami, interwencjami i skargami do Ministra Rolnictwa w tej sprawie.

Limit krajowy na przechowywanie zboża z dopłatami Agencji Rynku Rolnego jest dwa razy niższy niż przed rokiem i wynosi zaledwie 500 tys. ton. Tymczasem zainteresowanie przechowywaniem zboża z dopłatami Agencji było na Opolszczyźnie wyjątkowo duże.
 
Do tutejszego oddziału Agencji Rynku Rolnego wpłynęły wnioski rolników na 130 tys. ton. Agencja obcięła gospodarstwom limity na przechowywanie zboża o połowę. Teraz inspektorzy Agencji wymagają, aby była w magazynach ta ilość zboża, o którą starali się rolnicy, a nie ta, na którą dostali zgodę od Agencji.
 
Różnica pomiędzy ilością zboża z początku żniw a tą, która będzie w listopadzie nie może być większa niż jeden procent. Tymczasem wielu rolników i Spółdzielni Rolniczych sprzedała już tę część zboża, za którą przechowywanie nie dostanie dopłaty.
 
– Problem polega na tym, że Agencja w trakcie realizacji swoich zasad zmienia reguły gry
– uważa Danuta Bajak – prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Opolu – Żądam aby każdy producent rolny do obmiaru stwierdzającego ilość i jakość zbóż, które będą objęte umową przedstawił zboże deklarowane i to deklarowane przed 7 sierpnia – czyli w trakcie żniw a Agencja zgodnie ze swoim rozporządzeniem dokonała zmiany limitu przyznanego.
 
Problem dotyczy kilkudziesięciu rolników i ponad 30 Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych na Opolszczyźnie, a także i innych w całym kraju. Rolnicy są oburzeni, bo Agencja odstępuje od podpisania umów i odsyła z kwitkiem każdego. W zamian sugeruje, aby rolnik sprzedał pszenicę do punktu skupu na dotychczasowych zasadach, czyli bez dopłat za przechowywanie.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę