CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Zboże: niższe limity

12 września 2003

Opolscy rolnicy protestują przeciwko decyzjom Agencji Rynku Rolnego. Chodzi o kontrolę ilości ziarna w magazynach rolników. Zarówno Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne, jak i kółka, izby rolnicze oraz dzierżawcy wystąpili z wnioskami, interwencjami i skargami do Ministra Rolnictwa w tej sprawie.

Limit krajowy na przechowywanie zboża z dopłatami Agencji Rynku Rolnego jest dwa razy niższy niż przed rokiem i wynosi zaledwie 500 tys. ton. Tymczasem zainteresowanie przechowywaniem zboża z dopłatami Agencji było na Opolszczyźnie wyjątkowo duże.
 
Do tutejszego oddziału Agencji Rynku Rolnego wpłynęły wnioski rolników na 130 tys. ton. Agencja obcięła gospodarstwom limity na przechowywanie zboża o połowę. Teraz inspektorzy Agencji wymagają, aby była w magazynach ta ilość zboża, o którą starali się rolnicy, a nie ta, na którą dostali zgodę od Agencji.
 
Różnica pomiędzy ilością zboża z początku żniw a tą, która będzie w listopadzie nie może być większa niż jeden procent. Tymczasem wielu rolników i Spółdzielni Rolniczych sprzedała już tę część zboża, za którą przechowywanie nie dostanie dopłaty.
 
– Problem polega na tym, że Agencja w trakcie realizacji swoich zasad zmienia reguły gry
– uważa Danuta Bajak – prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Opolu – Żądam aby każdy producent rolny do obmiaru stwierdzającego ilość i jakość zbóż, które będą objęte umową przedstawił zboże deklarowane i to deklarowane przed 7 sierpnia – czyli w trakcie żniw a Agencja zgodnie ze swoim rozporządzeniem dokonała zmiany limitu przyznanego.
 
Problem dotyczy kilkudziesięciu rolników i ponad 30 Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych na Opolszczyźnie, a także i innych w całym kraju. Rolnicy są oburzeni, bo Agencja odstępuje od podpisania umów i odsyła z kwitkiem każdego. W zamian sugeruje, aby rolnik sprzedał pszenicę do punktu skupu na dotychczasowych zasadach, czyli bez dopłat za przechowywanie.


POWIĄZANE

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę