Zbożowa ciuciubabka

22 sierpnia 2003

Rolnicy nie spieszą się z ziarnem. W ubiegłym roku zboże tak obrodziło, że rolnicy z ziarnem stali przed elewatorami po kilka dni. A teraz jest odwrotnie: to magazyny czekają na ziarno, a rolnicy nie spieszą się z jego sprzedażą.

Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu podpisał umowy ze 103 firmami na skup zboża z dopłatami ARR. Do tej pory kupiono zaledwie jedną czwartą ilości planowanej pszenicy i jedną trzecią żyta. Ziarno od rolników przyjmuje obecnie 67 firm, ale narzekań rolników nie słychać. To raczej właściciele elewatorów mają powody do niezadowolenia.

W ubiegłym roku o tej porze mieliśmy już w magazynach 20.000 ton zboża, a teraz zaledwie 12.000 ton informuje Mariusz Pietrzak, dyrektor Elewarra w Gądkach. Zbiory są niższe nie tylko od ubiegłorocznych, ale nawet od średnich.

Rolnicy, którzy mają warunki do przechowania zboża, nie sprzedają go na razie, żeby otrzymać dopłaty za magazynowanie. Niektórzy liczą też na to, że cena pszenicy pójdzie w górę i będą mogli ją sprzedać drożej.


POWIĄZANE

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

CO W INTERNECIE PISZCZY?…. CZYLI SPRZEDAŻ MATERIAŁU SIEWNEGO W Internecie W złot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę