Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Zbożowa hossa

28 sierpnia 2007
Jak informuje FAMMU/FAPA wystarczyła informacja o tym, że tegoroczne zbiory pszenicy w Kanadzie spadną nie o ok. 12%, a o blisko 20%, aby na giełdy towarowe wróciła cenowa hossa, i to po obu stronach Oceanu. Listopadowe notowania w Paryżu doszły już do 240 euro/tonę, a nieustannie powracające zwyżki cen sprawiają, że producenci i handlowcy wciąż wstrzymują się ze sprzedażą, podgrzewając nastroje na rynku.

Coraz więcej jednak obserwatorów i uczestników rynku zastanawia się nad prawdziwymi przyczynami tej niebywałej hossy, której źródło tkwi przede wszystkim na rynkach terminowych.
Jak podkreśla FAMMU/FAPA bilans rynku zbóż w tym roku, i to zarówno światowego jak i unijnego (przypomnijmy - w UE zbiory pszenicy mają spaść o 2%, kukurydzy o 12%, za to jęczmienia wzrosnąć o 3%, a żyta o 22%, natomiast na świecie wzrośnie w tym roku produkcja zarówno pszenicy jak i kukurydzy) nie wskazuje bowiem na wyraźną przyczynę aż takiego cenowego szaleństwa po stronie relacji w handlu towarowym. Wydaje się więc, że jedną z podstawowych przyczyn obecnego giełdowego szaleństwa na rynku zbóż są kłopoty funduszy inwestycyjnych na amerykańskim rynku nieruchomości i gwałtowne poszukiwanie przez nie na innych polach aktywności (rynki towarowe) każdej okazji do minimalizacji strat.


POWIĄZANE

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 30.07.2020, tegoroczne zbiory owoców wynios...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 27.09.2020 światowa prod...

Święto Śliwki jest to jarmark produktów regionalnych, którego nadrzędnym celem j...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę