Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Zbożowcy o problemach branży

8 lutego 2008
Biura Krajowej Federacji Producentów Zbóż 1 lutego 2008 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie Zarządu Krajowej Federacji Producentów Zbóż z podsekretarzem stanu Arturem Ławniczakiem, prezesem Agenci Rynku Rolnego – Stanisławem Kamińskim oraz przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i branży zbożowej.

Zbigniew Kaszuba przestawił główne problemy nurtujące producentów zbóż. Na wstępie zaznaczył, że Krajowa Federacja Producentów Zbóż uważa, iż produkcja zbóż w Polsce będzie się rozwijać. Zbiory zbóż za kilka lat mogą wynieść nawet 30 - 32 mln ton rocznie. Tak wielka produkcja - większa od popytu krajowego spowoduje, iż Polska stanie się rynkiem nadwyżkowym.
Krajowa Federacja Producentów Zbóż w trosce o stabilizację rynku zwróciła ministrowi uwagę na kilka problemów branży, które powinny zostać rozwiązane jak również zaproponowała sposoby ich rozwiązania.
- Firma Elewarr, z którą KFPZ stara się mieć od kilku lat kontakty powinna działać w porozumieniu z producentami zbóż wpływając na stabilizację rynku. Federacja zwróciła uwagę, iż martwi ją fakt ujawniania w mediach przez prezesa Elewarru informacji o planach prywatyzacji, w sytuacji, gdy nikt z przedstawicieli Elewarru nie rozmawia z Federacją (jako przedstawicielami producentów zbóż) na ten temat. Federacja powtórzyła jej stanowisko, że jeżeli cokolwiek ma się dziać w sprawie prywatyzacji Elewarru to tylko i wyłącznie z producentami zbóż. Federacja poinformowała, iż w ostatnich dniach powołano radę nadzorczą Elewarru pomijając rozmowy z producentami zbóż.
- Następnym poruszonym przez Federację tematem była potrzeba poprawy złej infrastruktury portowej. Federacja przybliżyła obecną sytuację, informując, iż obecnie w Polsce w przeładunku zbóż funkcjonują porty w Szczecinie, w Gdyni oraz w Gdańsku. Łączna moc przeładunkowa polskich portów wynosi 1,8 mln ton rocznie. Jest to o wiele za mała moc biorąc pod uwagę, że obejmuje ona zarówno import jak i eksport towarów. Nie dosyć, że porty nie mogą obsłużyć sprawnie eksportu to obecnie nie są one dostępne dla wszystkich operatorów na rynku. Niedawno sprywatyzowano port Ewa w Szczecinie. W 2005 r. korzystało z niego 27 podmiotów eksportujących zboże. Po prywatyzacji skurczyła się ta liczba do 7 firm. Prywatyzacja spowodowała ograniczenie dostępu do rynku polskim firmą eksportującym zboże. W następstwie tych działań koszty eksportu zbóż są bardzo wysokie. Wzrost kosztów przerzucany jest w dużej mierze na producentów powodując pogorszenie konkurencyjności polskiego zboża. Krajowa Federacja Producentów Zbóż zaproponowała kontynuację rozpoczętej w porcie północnym budowy terminalu. Zdaniem Federacji jest to bardzo dobra lokalizacja. Druga propozycja to wykorzystanie budowy gazoportu w Świnoujściu, gdzie możliwy jest załadunek większych statków
Ponadto KFPZ poparła propozycję przedstawicieli Departamentu Rynków Rolnych, zdaniem, którego Polska powinna wywalczyć większe wsparcie unijne na eksport zbóż z wolnego rynku.Krajowa Federacja Producentów Zbóż zwróciła się  także do ministra i prezesa ARR o pomoc w realizacji pomysłu KFPZ i Instytutu Polski Pieczywo „Bułka dla ucznia”. W opinii Federacji należy kreować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe, a polskie pieczywo jest nie tylko dobre, ale i wartościowe.
- Federacja zaapelowała, aby prezes Agencji Rezerw Materiałowych uwzględniał w swoich decyzjach propozycje Federacji. Obecnie Agencja Rezerw Materiałowych decydując o wrzuceniu na rynek zapasów zbóż niestety nie korzysta z wiedzy i doświadczeń KFPZ. Federacja gotowa jest doradzać o dogodnym terminie, wielkości partii i cenie sprzedawanej partii zbóż, aby nie psuć rynku jak ma to miejsce obecnie.
- KFPZ zaproponowała debatę w sprawie przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej, która jest bardzo ważna dla producentów zbóż, aby wypracować wspólne stanowisko akceptowalne dla polskiej wsi.

Minister Artur Ławniczak zadeklarował, że głównym partnerem ministerstwa w debatach będą związki branżowe. Poinformował, że kierownictwo podjęło decyzję, aby zarządzanie funduszami promocji powierzyć przedstawicielom organizacji branżowych. Minister podkreślił, iż zależy mu by producenci sami decydowali o tym, w jaki sposób i gdzie fundusze poszczególnych branż mają być skierowane. Wyraził również nadzieję, że z powyższych funduszy będzie można wdrożyć projekt „Bułka dla ucznia”.
Prezes ARR poinformował, iż prywatyzacja Elewarru w chwili obecnej nie wchodzi w grę. Spółka Elewarr nie może być sprywatyzowana bez zgody Ministerstwa Rolnictwa, Gospodarki i Skarbu. Minister Ławniczak zadeklarował, iż poruszy na kierownictwie sprawę prywatyzacji Elewarru. Zaznaczył, iż resort rolnictwa popiera proponowany przez Krajową Federację kierunek prywatyzacji elewatorów należących do firmy Elewarr przy udziale grup producentów rolnych. Zaznaczył, że KFPZ będzie w powyższej sprawie na bieżąco informowana i otrzyma stanowisko ministerstwa.
Podczas spotkania poruszono także problemy rekultywacji gleb przez wapnowanie oraz problemy związane z rejestracją środków ochrony roślin. Dyskutowano również o zakazie stosowania Organizmów Genetycznie Modyfikowanych. Uznano, że kwestia ta wymaga spokojnej dyskusji, gdyż z jednej strony należy uznać argumenty producentów pasz z drugiej jednak trzeba mieć na uwadze opinie konsumentów.

POWIĄZANE

Stosowanie uproszczeń, skracanie płodozmianów, a przede wszystkim uprawa w monok...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę