Zbożowe wieści z Pomorza

6 czerwca 2007
W kwietniu i początkiem maja w województwie pomorskim odnotowano dotkliwą suszę, która przyniosła skutki na zasiewach zbóż, zwłaszcza na słabszych stanowiskach. Do tego silne, wielodniowe przymrozki na przełomie kwietnia i maja dodatkowo osłabiły plantacje. Na szczęście w II i III dekadzie maja zanotowano obfite opady, czasami jednak bardzo gwałtowne również z opadami gradu i ogólnie sytuacja wilgotnościowa uległa poprawie.

Jak po zimie można było szacować optymistyczne zbiory, tak trwające anomalie pogodowe (ulewne deszcze i przymrozki) znacznie obniżyły prognozy zbiorów na ten rok.
Jeżeli pogoda się ustabilizuje, zbiory zbóż powinny być lepsze od zeszłorocznych. Patrząc tylko na Polskę północną, można by szacować zbiory zbóż w Polsce na poziomie 25 mln ton.
Ogromny import zbóż (oceniam go na ok. 2 mln ton) do Polski wpłynął na osłabienie cen zbóż w okresie przedżniwnym.
Wpływ miało również niedoszacowanie, moim zdaniem, zbiorów zbóż w ubiegłym roku nawet o 1 mln ton w stosunku do szacunku GUS. Obecnie w gospodarstwach są jeszcze jakieś zapasy zbóż, należy jednak pamiętać, że do zbiorów zostało jeszcze ponad 1,5 miesiąca.
Szacować można, że cena zbóż w żniwa będzie osiągać poziom 450 – 500 zł. Cena ta jednak będzie systematycznie rosnąć, co wynika z analizy Matif i giełdy Budapesztańskiej. Wpływ na poziom cen będą też miały nie najlepsze szacunki zbiorów zbóż w Europie.


POWIĄZANE

Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została prze...

Wypłaty pomocy suszowej wstrzymane do stycznia br., ze wglądu na wyczerpanie się...

5. grudnia obchodzimy Światowy Dzień Gleby. "To ważna inicjatywa, która ma zwróc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę