Bayer_dekalb_lipiec_2020

Zbożowe wieści z Pomorza

6 czerwca 2007
W kwietniu i początkiem maja w województwie pomorskim odnotowano dotkliwą suszę, która przyniosła skutki na zasiewach zbóż, zwłaszcza na słabszych stanowiskach. Do tego silne, wielodniowe przymrozki na przełomie kwietnia i maja dodatkowo osłabiły plantacje. Na szczęście w II i III dekadzie maja zanotowano obfite opady, czasami jednak bardzo gwałtowne również z opadami gradu i ogólnie sytuacja wilgotnościowa uległa poprawie.

Jak po zimie można było szacować optymistyczne zbiory, tak trwające anomalie pogodowe (ulewne deszcze i przymrozki) znacznie obniżyły prognozy zbiorów na ten rok.
Jeżeli pogoda się ustabilizuje, zbiory zbóż powinny być lepsze od zeszłorocznych. Patrząc tylko na Polskę północną, można by szacować zbiory zbóż w Polsce na poziomie 25 mln ton.
Ogromny import zbóż (oceniam go na ok. 2 mln ton) do Polski wpłynął na osłabienie cen zbóż w okresie przedżniwnym.
Wpływ miało również niedoszacowanie, moim zdaniem, zbiorów zbóż w ubiegłym roku nawet o 1 mln ton w stosunku do szacunku GUS. Obecnie w gospodarstwach są jeszcze jakieś zapasy zbóż, należy jednak pamiętać, że do zbiorów zostało jeszcze ponad 1,5 miesiąca.
Szacować można, że cena zbóż w żniwa będzie osiągać poziom 450 – 500 zł. Cena ta jednak będzie systematycznie rosnąć, co wynika z analizy Matif i giełdy Budapesztańskiej. Wpływ na poziom cen będą też miały nie najlepsze szacunki zbiorów zbóż w Europie.


POWIĄZANE

Na IV Posiedzeniu VI kadencji, które odbyło się w dniu 30 czerwca 2020 r. Krajow...

Odporność najszybciej kojarzy się z momentami kiedy jej nie mamy, z jesienią, zi...

Konopie przemysłowe są coraz częściej uprawiane przez polskich rolników. W ubieg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę