EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Ziemniak uwolniony

28 kwietnia 2004

Unia Europejska nie wprowadziła żadnych ograniczeń w obrocie produktami roślinnymi z Polską, chociaż wcześniej groziła, że zamknie granice przed naszymi ziemniakami - mówił wczoraj w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Tadeusz Kłos, zastępca głównego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.

Akcesja pozwoli polskim rolnikom i handlowcom na prowadzenie swobodnego handlu towarami roślinnymi na terenie całej powiększonej Unii Europejskiej. W tym celu niezbędne będzie dopełnienie formalności, które są dla naszych producentów i handlowców nowością. Plantatorzy niektórych roślin (przede wszystkim ziemniaków) muszą znaleźć się w rejestrze prowadzonym przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, natomiast obowiązujące w Polsce świadectwa fitosanitarne zastąpione zostaną w Unii paszportami roślin.

W związku z nowymi zadaniami Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zwiększy zatrudnienie o 150 osób (obecnie zatrudnia 2400 pracowników), mimo że z 25 oddziałów granicznych zostanie tylko 12. Inspekcja skorzystała ze środków unijnych (Phare 99), dzięki którym w 9 inspektoratach wojewódzkich, także w Bydgoszczy, powstały nowocześnie wyposażone laboratoria do badania roślin.

Wcześniej niż było to przewidziane w Traktacie Akcesyjnym zaczęliśmy opatrywać rośliny paszportami. - Unia Europejska, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie zamknęła granic przed naszymi ziemniakami - mówił Tadeusz Kłos, zastępca głównego inspektora. Ograniczenia miały być wprowadzone dlatego, że wiele naszych plantacji ziemniaków jest porażonych groźną chorobą - bakteriozą pierścieniową.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę