aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ziemniak uwolniony

28 kwietnia 2004

Unia Europejska nie wprowadziła żadnych ograniczeń w obrocie produktami roślinnymi z Polską, chociaż wcześniej groziła, że zamknie granice przed naszymi ziemniakami - mówił wczoraj w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Tadeusz Kłos, zastępca głównego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.

Akcesja pozwoli polskim rolnikom i handlowcom na prowadzenie swobodnego handlu towarami roślinnymi na terenie całej powiększonej Unii Europejskiej. W tym celu niezbędne będzie dopełnienie formalności, które są dla naszych producentów i handlowców nowością. Plantatorzy niektórych roślin (przede wszystkim ziemniaków) muszą znaleźć się w rejestrze prowadzonym przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, natomiast obowiązujące w Polsce świadectwa fitosanitarne zastąpione zostaną w Unii paszportami roślin.

W związku z nowymi zadaniami Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zwiększy zatrudnienie o 150 osób (obecnie zatrudnia 2400 pracowników), mimo że z 25 oddziałów granicznych zostanie tylko 12. Inspekcja skorzystała ze środków unijnych (Phare 99), dzięki którym w 9 inspektoratach wojewódzkich, także w Bydgoszczy, powstały nowocześnie wyposażone laboratoria do badania roślin.

Wcześniej niż było to przewidziane w Traktacie Akcesyjnym zaczęliśmy opatrywać rośliny paszportami. - Unia Europejska, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie zamknęła granic przed naszymi ziemniakami - mówił Tadeusz Kłos, zastępca głównego inspektora. Ograniczenia miały być wprowadzone dlatego, że wiele naszych plantacji ziemniaków jest porażonych groźną chorobą - bakteriozą pierścieniową.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę