aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ziemniaki w Wspólnocie

2 października 2003

W całej Wspólnocie ziemniaki zajmują milion 200 tys. ha, czyli tyle, ile my mieliśmy jeszcze 3 lata temu. Z tym, że w krajach Piętnastki plony są wyższe i dlatego tam produkcje się ich znacznie więcej niż w Polsce.

Na rynku tym przodują Holandia, Niemcy, Dania i Francja. W Unii Europejskiej rolnicy uprawiają ziemniaki dla konkretnego odbiorcy, jeśli go nie mają, rezygnują z tego kierunku produkcji. Na Zachodzie są one produkowane pod potrzeby firmy, z którą rolnik zawiera wcześniej umowę kontraktacyjną. Inne produkuje się na frytki, inne do gotowania czy pieczenia. A jeszcze inne są wymagania dla ziemniaków przemysłowych. Muszą mieć one odpowiednią zawartość suchej masy czy skrobi. Poza tym rynek skrobi objęty jest już od 40 lat Wspólną Polityką Rolną. 
 
Od 1992 roku farmerzy unijni otrzymują płatności kompensacyjne, które stanowią dodatek do ceny minimalnej. Natomiast od sześciu lat produkcja skrobi podlega kwotowaniu. Każdy kraj ma przydzielony określony limit. Ilość skrobi wyprodukowana ponad przyznany limit – musi być wyeksportowana poza granice Unii. Ale to nie wszystkie regulacje dotyczące tego rynku w krajach Pietnastki. 
 
Od 1993 roku obowiązują tam także: rejestracja producentów, dystrybutorów i importerów oraz paszporty roślin. Przepisy te wprowadzono po to, aby móc kontrolować ziemniaki nie tylko na polu farmera, ale także w sprzedaży. Jest to warunek swobodnego przepływu zdrowych roślin na obszarze Unii Europejskiej


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę