Zimno pod śniegiem

26 stycznia 2006

Nawet spora warstwa śniegu nie jest w stanie uchronić niektórych upraw i sadów przed wymarzaniem.

Od kilku dni sadownicy z niepokojem patrzą na termometry. - Jeśli temperatura spada poniżej minus dwudziestu pięciu stopni Celsjusza, to drzewa owocowe mogą przemarznąć mówi Wojciech Klimkiewicz, sadownik z Wtelna.

W tym tygodniu słupek rtęci w tym podbydgoskim zagłębiu sadowniczym spadł do minus 27 st. C. Najbardziej mogą ucierpieć wiśnie, czereśnie i grusze - dodaje Klimkiewicz.

Jabłonie też są zagrożone, ponieważ w polskich sadach jest coraz więcej odmian drzew sprowadzonych przed laty z Holandii. Te szlachetne odmiany niestety nie są odporne na tak duże mrozy jak drzewa w starych sadach. Ich korzenie są bardziej wrażliwe.

Spora warstwa śniegu na polach powinna uchronić większość upraw. Niektóre mogą jednak wymarznąć, szczególnie tam, gdzie wiatr zdmuchnął część okrywy. - Przy tak dużych mrozach najbardziej narażony jest rzepak uważa Maria Sikora z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku.

Bez okrywy rzepak wytrzyma do minus piętnastu stopni Celsjusza, z okrywą - do około minus dwudziestu pięciu stopni. W miniony poniedziałek w okolicach Przysieka termometry pokazały nawet minus 30 st. C.

Straty spowodowane przymrozkami nie muszą jednak być dotkliwe dla wszystkich gospodarzy. Sadownik z Wtelna tłumaczy: - Jeżeli wymarznie tylko część drzew, przynajmniej nie będzie nadprodukcji. Poza tym, przy tak niskich temperaturach wymrozi także mączniaka.


POWIĄZANE

Jak podaje ARiMR do 17 sierpnia wypłacono rolnikom łącznie 1,79 mld zł z tytułu ...

Odpowiedź na pytanie – kiedy zbierać kukurydzę? – wydaje się oczywista. Gdy będz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 sierpnia 2022 r. do Wicepremiera...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę