AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Zioła: dobre zbiory

24 października 2007
Zakończyły się zbiory ziół. Po kilku latach słabych plonów z powodu wymarznięć i ograniczania zakupów przez firmy przetwórcze, uprawy znów przynoszą zyski. W przeszłości zioła uprawiano w całym powiecie nyskim. Teraz zostało 70 gospodarstw, z czego 15 w miejscowości Jasienica Dolna w gminie Łambinowice. Dla wielu rolników jest to główne źródło dochodu. Choć do zbiorów używa się już nowoczesnych maszyn, to i tak wiele czynności trzeba wykonać ręcznie.

Rolnicy sieją po kilkadziesiąt arów tymianku, melissy, nagietka, arcydzięgla i kozłka lekarskiego zwanego korzeniem waleriany. Cała produkcja jest zakontraktowana.

Za tonę świeżego arcydzięgla kontrahenci płacą około tysiąca czterystu złotych, a za kozłka lekarskiego około 1800. W ostatnich latach za plony zebrane z 20 arów można było zarobić najwyżej sześć tysięcy złotych. Zdaniem rolników tym roku zyski powinny być większe, choć cena, jaką dostaną będzie znana dopiero po odstawieniu surowca do zakładu.

Uprawa ziół byłaby zupełnie dobrym biznesem, gdyby rolnicy mogli zwiększyć uprawy. Niestety jest to niemozliwe, bo importowane farmaceutyki ziołowe zalewają nasz rynek.


POWIĄZANE

Rok 2022 był specyficzny. Można było zauważyć wiele niekorzystnych czynników, kt...

W zeszłym miesiącu, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi obradująca pod przewodnictwe...

31 stycznia 2023 roku zakończyła się kampania cukrownicza 2022/2023, której wyni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę