aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Złe opryski

2 października 2007
7% pestycydów dostępnych na polskim rynku, to podróbki. W porównaniu z resztą krajów Europy to niewiele. Znacznie gorzej pod tym względem wypadają Hiszpanie. Tam nielegalny obrót środkami sięga nawet 30%. Niewiele lepiej mają Rumunii, Czesi, Holendrzy, Włosi czy Litwini. Stąd inicjatywa polska na europejską kampanię walki z podróbkami.

Wypalone pola lub brak jakiejkolwiek reakcji na zastosowany środek. To efekty użycia oprysków z niewiadomego źródła. Mimo, że nielegalny obrót środkami ochrony roślin w Polsce, w porównaniu z innymi krajami jest stosunkowo niewielki, to ryzyko jego zwiększenia jest spore.

Michał Fogg Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin: - Za dwa lata będziemy mieli dyrektywę, będziemy jednym wspólnym rynkiem i wtedy to się bardzo zunifikuje, ale my nie możemy czekać 2 lata.

Polską inicjatywę walki z fałszywkami poparło Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, które podobne kampanie prowadzi już w poszczególnych krajach Unii. Nasz pomysł polega na skoordynowaniu wszystkich europejskich przedsięwzięć. To ma doprowadzić do zmniejszenia liczby nieuczciwych dostawców pestycydów na europejskim rynku.

Tadeusz Kłos Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa: - Sfałszowany środek ochrony roślin może okazać się trucizną, stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa stosującego, środowiska, dlatego uważamy, że ten problem należy jak najszybciej monitorować i rozwiązywać.

W walkę z podróbkami mają zostać zaangażowani funkcjonariusze policji, służby celnej i straży granicznej. Którzy importerów nielegalnych środków będą karać. Walkę z nielegalnym obrotem ma też wesprzeć kampania informacyjna wśród polskich rolników. Przedstawiciele branży chcą przekonywać do zaopatrywania się w pestycydy u zaufanych dostawców. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa rozpoczęła już wydawanie specjalnych certyfikatów, które mają pomóc rolnikom w znalezieniu pewnych dostawców.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę