Zmagania o owoce miękkie w Parlamencie Europejskim

9 sierpnia 2006

Zdaniem posła Janusza Wojciechowskiego, wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego swoista bitwa o polskie owoce miękkie zaczyna przynosić rezultaty i dziś już możemy mieć nadzieję na realne decyzje, które powinny służyć poprawie sytuacji na przyszłość.

Najprawdopodobniej w październiku 2006 roku odbędzie się debata Parlamentu Europejskiego w tej sprawie, na bazie pytania ustnego, które przedstawią Komisji Europejskiej wspólnie przewodniczący Komisji poseł Josef Daul z Francji oraz wiceprzewodniczący poseł Wojciechowski. Następnie Parlament Europejski przyjmie rezolucję, przygotowaną już przez posła Wojciechowskiego, w które wezwie Komisję Europejską do konkretnych już działań regulacyjnych na rynku owoców miękkich. Postulaty zawarte w tej rezolucji zostaną włączone do ogólnej regulacji unijnej dotyczącej organizacji całego rynku owoców i warzyw, co ma nastąpić w listopadzie br. Jak zapowiada poseł Wojciechowski można mieć realną nadzieję, że sytuacja rynkowa plantatorów polskich będzie od przyszłego roku znacznie lepsza niż w minionych latach.

Propozycje zawarte w projekcie rezolucji posła Wojciechowskiego zmierzają miedzy innymi do ograniczenia nadmiernego importu owoców mrożonych, zwłaszcza z Chin, który to import destabilizuje rynek europejski i stanowi nieuczciwą konkurencję dla rolników zwłaszcza w Polsce, objęcia owoców miękkich możliwościami ochrony na rynku przez uznanie ich w ramach Światowej Organizacji Handlu za tzw. produkty wrażliwe, co do których taka ochrona jest dopuszczalna, także objęcia producentów owoców miękkich unijnym systemem wsparcia takim, jakim objęte są i będą producenci innych owoców. Ponadto zwiększenia w nowych krajach członkowskich środków pomocy na organizację grup producenckich, ułatwienia wypłaty rekompensat dla plantatorów ponoszących straty z powodu warunków pogodowych, a także wprowadzenie możliwości przyznawania rekompensat z powodu strat wynikłych z nadmiernej podaży na rynku, prowadzenia możliwości wypłacania rekompensat dla plantatorów likwidujących plantacje wieloletnie w sytuacji trwałej nadprodukcji oraz wprowadzenie systemu oznaczeń państwa pochodzenia produktów użytych do przetworów, co służyć będzie zwiększeniu spożycia produktów europejskich oraz przeznaczenia odpowiednich funduszy na promocję spożycia owoców miękkich w Europie.

Kompleks tego rodzaju działań powinien doprowadzić do trwałej poprawy sytuacji na rynku unijnym i zapewnić możliwość przetrwania wielu polskim rolnikom i ich gospodarstwom, w których prowadzona jest produkcja owoców miękkich. Ochrona polskiej produkcji owoców miękkich to sprawa nie tylko rolników, ale całości społeczeństwa, które jest konsumentem tych owoców. Jeśli polscy producenci upadną, będziemy płacić wielokrotnie więcej za owoce importowane. Działania podejmowane w Parlamencie Europejskim mają na celu niedopuszczenie do tego i ochronę interesów gospodarczych i społecznych Polski – mówi Janusz Wojciechowski.


POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się w połowie sierpnia do wi...

Jak informuje KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało odpowiedź na ...

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała apel do V-ce Premiera i Ministra Rolnict...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę